Ağbaba, Kızılay'ı Gündeme Getirdi

Cumhuriyet Halk Partisi Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Kızılay’ın ihtiyaçlarını dile getirip, Malatya’ya tam donanımlı bir gezici kan toplama TIR’ı istedi.

Ağbaba, Kızılay'ı Gündeme Getirdi Malatya Haber

Gaziantep bölgesine bağlı çalışmalar yürüten Malatya Kızılay Kan Merkezi’nin 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren Bölge Kan Merkezi haline gelerek Adıyaman ve Elazığ illerini de kapsayan hizmete başlayacağını kaydeden Milletvekili Ağbaba, “Türk Kızılay’ının ana amaçlarından birinin ‘çağın gerektirdiği teknolojik olanakları kullanarak, nitelikli, güvenli ve uluslar arası standartlarda kan toplamak’ olarak ifade edilmektedir. 50 Bin ünite kan depolanacak olan Malatya Kan Merkezi’nin 3 şehre etkili bir şekilde hizmet verebilmesi için araç gereç eksikliklerinin giderilmesi beklenmektedir” dedi.

Konuyla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından cevaplandırılması istemiyle TBMM’ye bir de soru önergesi veren Milletvekili Ağbaba, “Bölge Kan Merkezi’ne dönüştürülen Malatya ilinde, gezici kan toplama otobüsü bulunmamaktadır. Kızılay ekipleri hafta içi Gaziantep’te çalışan kan toplama TIR’ını hafta sonu Malatya’ya isteyerek kan toplamaktadır. Malatya’ya tam donanımlı bir kan toplama aracının alınıp, gönderilmesi düşünülmekte midir? 2012 Yılında Malatya Kan Merkezi’nin topladığı 19 bin 437 ünite kanın 16 bin 225’i gezici ekipler tarafından toplanmıştır.

Rakamlardan da anlaşılacağı gibi toplanan kanın yüzde 90’a yakını vatandaşlara gidilerek elde edilmiştir. Belirtilen nedenlerden hareketle Kızılay Kan Merkezleri’nin gezici ekiplerinin sayısının artırılması planlanmakta mıdır? Daha önce sadece Malatya iline hizmet veren Kızılay Kan Merkezi’nin Adıyaman ve Elazığ illerine de hizmet vermeye başlayacağından hareketle, merkezin personel ihtiyacı bulunmakta mıdır? İhtiyaç var ise personel eksikliğinin ne zaman giderilmesi beklenmektedir” sorularını yöneltti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 914
Bu Ay : 4712
Toplam : 4712

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom