'Gençlik Merkezlerine İhtiyaç Var'

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Yakıncı, Gençlik Merkezleri’nin sayısının artırılması gerektiğine dikkat çekerek, “Gençlerin rahatlıkla ulaşabilecekleri böyle merkezlere şiddetle ihtiyaç var” dedi.

'Gençlik Merkezlerine İhtiyaç Var' Malatya Haber

Yakıncı, Gençlik Merkezleri’nin aile hekimliği uygulamasının hayata geçirilmesinden sonra gelişimini durdurduğunu ifade ederek şöyle konuştu: “Gençlik Merkezleri, Sağlık Bakanlığı ile UNICEF arasında yapılan bir anlaşma sonrası gençlere sağlık hizmeti vermek, psikolojik ve sosyal danışmanlık yapmak amacıyla kurulan merkezlerdir. Bu merkezler 2008 yılına kadar Türkiye’de 40 adet açıldı. Sağlık Bakanlığı’nın da dönüşüm politikası içinde aile hekimliği uygulamasına geçtikten sonra Gençlik Merkezleri’nin gelişimi durdu. Burada başvuran gençlerin sayısı da son yıllarda ciddi anlamda azaldı. Çünkü bu konuya yeteri kadar önem verilmedi.”

Gençlik Merkezleri’ne şiddetle ihtiyaç olduğunu belirten Yakıncı, şunları söyledi: “Aslında bu Gençlik Merkezleri çok önemli. Neden çok önemli? Çünkü toplumumuzda 10 ile 24 yaşındaki herkese genç diyoruz. Bu Türkiye toplumunun yüzde 20’sini oluşturuyor. Bu kişilere sadece sağlık hizmeti değil, psikolojik ve sosyal danışmanlık ta yapmak gerekiyor. Gençlerin rahatlıkla ulaşabilecekleri böyle merkezlere şiddetle ihtiyaç var.” 

Yakıncı, Gençlik Merkezleri’nin tekrar canlandırılması gerektiğini vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Sağlık Bakanlığı’nın yeni yapılanması içerisinde biraz geri plana itilmiş durumda. Bunun tekrar canlandırılması gerekli. Bu canlandırma için çeşitli alternatifler düşünülebilir. Yerel yönetimlere böyle bir görev verilebilir. Belediyeler, 250 bin nüfusa en az bir Gençlik Merkezi yapabilir. Diğer bir alternatif de, eğer yerel yönetimler buna el atmayacaksa Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bu işi yürütebilir.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 1006
Bu Ay : 2588
Toplam : 2588

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom