Mimari, Mekana Ömür Vermektir

Malatya İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Ulukütük, İl Genel Meclisi Toplantı Salonu’nda, “Gerçekle Hayal Arasında Bir Şehir Tasavvur Etmek” konulu konferans verdi.

Mimari, Mekana Ömür Vermektir Malatya Kültür-Sanat

 Malatya İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Ulukütük, insanın dünyada kendisine yer açan bir varlık olmasına rağmen mimariye karşı zihin dünyalarını yansıtmalarına izin verilmediğini söyledi.


Bilgi Yolu Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (BİLSAM) Kültür Kuşağı Konferanslar Dizisine devam etti. Konferanslar dizisi kapsamında Malatya İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Ulukütük, İl Genel Meclisi Toplantı Salonu’nda, “Gerçekle Hayal Arasında Bir Şehir Tasavvur Etmek” konulu konferans verdi.
Ulukütük, şehrin düşüncenin konusu haline getirilmediğini ifade ederek, “Şehir, mimarların, inşaat mühendislerinin, müteahhitlerin, siyasetin teknik anlamda bir konusu olurken maalesef düşüncenin konusu haline getirilememektedir. Bir düşünce olgusu haline getirilememiştir” dedi.

İnsanın dünyada kendisine mekan açan bir varlık olduğunu kaydeden Ulukütük, “Bütün şehirler bir imar üzerine olur. İmarın özellikle insan zihninde çağrıştırdığı anlam insanın bir yer açmasıdır. Diğer canlılar dünyada yer kaplarken, insan kendisine bir mekan açan varlıktır. İnsan bunu bilinçli olarak yapan bir varlıktır. Tabiattaki insan dışındaki varlıklar tabiatta yer kaplarken, bir yerin konusu olurken, insan bizzat kendisine yer açmaktadır. Mimari de bu yer açmanın tamda kalbinde bulunmaktadır. Mimari, mekana ömür vermektir. Ama insanın mekana zihniyet dünyasını yansıttığını göremiyoruz. Çünkü mimari, insandan bağımsız bir şekilde yapılmaktadır. Maalesef insanların mimariye karşı zihin dünyalarını yansıtmalarına izin verilmemektedir” diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 486
Bu Ay : 2015
Toplam : 2015

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom