Yapabilir Miyim Anlayışı Yaparıma Dönüştü

Binlerce yıllık medeniyet birikimimize rağmen bilgiyi, teknoloji, Ar-Ge'yi, uçağı, arabayı son dönemlerde konuşmaya başladık.

Yapabilir Miyim Anlayışı Yaparıma Dönüştü Türkiye-Dünya

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, uluslararası ölçekte firmaların önemli olduğuna dikkati çekerek, "İthalatı azaltıcı yatırım ve üretim konusuna yönelmemiz gerekiyor. Tasarruftan yana olmalıyız ve mali disiplinden taviz vermemeliyiz. Hükümet olarak seçim döneminde hiçbir zaman mali politikalardan taviz verilmedi" dedi. 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sanayi Odaları Konseyi Toplantısı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir'in katılımıyla TOBB Birlik Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Çelik, yaptığı konuşmada değişime direnmek yerine değişime öncelik etme adına kıyasıya bir yarış olduğunu belirterek, "Üretimden istihdama, tarımdan sanayiye kadar her alanda etkisini göstermektedir. İçinde bulunduğumuz çağ teknoloji çağı olarak adlandırılmaktadır. Günümüzde insanoğlu yeryüzüyle yetinmemiş tüm imkanlarını sarfederek gökyüzüne açılmıştır. Devletler artık ordularıyla değil uydularıyla ölçüşür hale geldi. Geçmişte kısır çekişmelerle çok zaman kaybettik. Binlerce yıllık medeniyet birikimimize rağmen bilgiyi, teknoloji, Ar-Ge'yi, uçağı, arabayı son dönemlerde konuşmaya başladık.

Kırmızı plakayı tümüyle yerli olan otomobillere takabilseydik. İnsan gücümüz var, beyin gücümüz var, devletin desteği milletin desteği var mı, var. Un var, yağ var, şeker var, eksik olan aynı hedefe cesaretle koşmak" dedi. Türkiye'nin genç bir nüfusa sahip olduğunu anlatan Çelik, işgücünü artırıcı politikaların hassasiyetle sürdürülmesi gerektiğini dile getirdi. Çelik, bir yandan bilginin üretilmesi, bir yandan da üretilen bilginin sanayiye ve üretime dönüştürülmesi gerektiğini ifade etti. Türkiye'nin büyüme rakamlarını değerlendiren Çelik, finans yapısını sağlam olduğunu ve ihracatta başarılı olunduğunu belirtti. Demokrasinin güçlendirilmesi gerektiğini söyleyen Çelik, bu konuların çok tartışıldığını anlattı.

Ekonomiye ilişkin yapılması gerekenlerin olduğunu belirten Çelik, uluslararası boyutta şirketlerin olması gerektiğini söyledi. Çelik, uluslararası ölçekte firmaların önemli olduğuna dikkati çekerek, "İthalatı azaltıcı yatırım ve üretim konusuna yönelmemiz gerekiyor. Tasarruftan yana olmalıyız ve mali disiplinden taviz vermemeliyiz. Hükümet olarak seçim döneminde hiçbir zaman mali politikalardan taviz verilmedi" diye konuştu.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise dünya ekonomisinin çok farklı dönemlerden geçtiğini belirterek, yaşanan gelişmelerin ülkeler için stres niteliğinde olduğunu ifade etti. Hisarcıklıoğlu, "Güçlü sanayi altyapımız küresel krizde en önemli altyapımız oldu. Ülkelerin en büyük itici gücü girişimcileri, üreticileri, sanayicileridir. Küresel çalkantılara rağmen Türk sanayisi direncini herkese kanıtladı.

Son 30 yılda büyük bir dönüşüm gerçekleştirdik. Son 10 yılda ise kendine güven kazanma süreci görülmekte. Sanayicilerdeki 'acaba yapabilir miyim' anlayışı 'yaparım' anlayışına dönüştü" dedi. Türkiye'nin günlük siyasi gündeminden çıkıp yapısal reformlara odaklanılması gerektiğine dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, sanayinin beklenti ve sorunlarının yapılan toplantıda istişare edileceğini dile getirdi. Hisarcıklıoğlu, "Bütün dünya krizle boğuşurken, hükümetimizin olumlu adımları ile Türk özel sektörü durmadı. Sanayicimiz üretmeye, ihraç etmeye, istihdam sağlamaya devam etti" dedi. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 949
Bu Ay : 2517
Toplam : 2517

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom