83 İşyerine Ceza Verildi

Malatya’da 8 gıda satışı yapan işyerine, 2 toplu tüketim işyerine ve 73 üretim işyerine olmak üzere toplam 83 işyerine idari para cezası kararı uygulandı.

83 İşyerine Ceza Verildi Malatya Haber

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, “Bilindiği üzere 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanunu 13 Aralık 2010 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu kanunda özellikle tarladan başlayarak sofraya kadar üretimin tüm aşamaları kontrol altına alınarak vatandaşlarımızın güvenilir ve sağlıklı gıdaya ulaştırılması hedeflenmiştir. Bu sebeple herhangi bir olumsuzluk tespiti halinde idari yaptırım kararlarının miktarları arttırılarak kapsamı genişletilmiştir. İlimizde gıda kontrolleri etkin bir şekilde devam etmektedir” dedi.
Selvi, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Kanun kapsamında 2013 yılında ilimizde faaliyet gösteren gıda satış yerlerinde 741 denetim, toplu tüketim yerlerinde 559 denetim, üretim yerlerinde ise bin 342 denetim yapılmıştır. Yapılan bu kontrol ve denetim sonuçlarında 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanunu’na aykırı hareket eden 8 adet gıda satış yerine, 2 adet toplu tüketim yerine ve 73 adet üretim yerine olmak üzere toplam 83 adet işyerine idari para cezası kararı uygulanmıştır.
Yine yapılan kontrol ve denetimlerde üretilen ve satışa sunulan ürünlerin Türk Gıda Kodeksi’ne uygunluğunun kontrol edilmesi amacıyla toplam 615 numune alınmıştır. Bu numuneler Bakanlığımızın yetkilendirdiği laboratuara gönderilmiştir. Bu numunelerden 531 tanesi olumlu 23 tanesi olumsuz olmuştur. Henüz sonuçlanmayan 61 numunemiz mevcuttur.

Bu denetimlerden 358 adedi Alo 174 Gıda Hattı’na yapılan başvurular nedeniyle yapılmıştır. Bu şikayete istinaden 12 işyerine idari para cezası uygulanmıştır.
Vatandaşlarımızın gıda ile ilgili şikayetlerini Alo Gıda 174 Gıda Hattı’na bildirip, şikayet sonucunu internet ortamında öğrenebilirler. Böylelikle gıda denetiminin etkin bir şekilde yapılmasına katkı sağlayabilirler. Gıda denetimlerimiz önceden olduğu gibi bundan sonrada etkin bir şekilde devam edecektir.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 520
Bu Ay : 6500
Toplam : 6500

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom