"Çocuklarla İletişim" Konulu Konferans

Sosyolog Elif Şengönül, duygusal ceza yüzünden çocukların ailenin kendisini sevmediğini zannedip çocuk üzerinde olumsuz bir etki bırakabileceğini söyledi.

Malatya Eğitim

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından başlatılan ‘Her Ev Bir Okul, Her Anne Bir Öğretmen’ projesi kapsamında bu ay ‘Çocuklarla İletişim’ konusu ele alındı.
Kent Konseyi Fethi Gemuhluoğlu Salonu’nda düzenlenen konferansa; Kadın Meclisi Başkanı Nazire Dirikolu, kadın meclisi üyeleri ve sunumlarını yapmak üzere Malatya Belediyesi Aile Danışmanlık Merkezi’nde görevli Sosyolog Elif Şengönül katıldı.

Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nazire Dirikolu, konferans öncesi yaptığı konuşmada, kadınları bilinçlendirmeye yönelik çalışmalara hız kesmeden devam edeceklerini belirterek, “Unutmayalım ki kadın önce annedir. Bilinçli anne ise bilinçli toplum demektir” dedi.

‘Çocuklarla İletişim’ konulu konferans veren Sosyolog Elif Şengönül, iletişim kavramını tanımlayarak sesli ve sessiz olmak üzere iki tür iletişim olduğunu, bunlardan sessiz iletişimin sevgi olduğunu söyledi. Küçük yaşlardan itibaren çocuğun olumlu davranışlarının takdir edildiği takdirde çocuğun hem mutlu olacağını hem de bu davranışının sürekli olabileceğini söyleyen Şengönül, çocuk takdir edilirken ebeveynlerin kendi duygularını belirtmeleri gerektiğine dikkat çekti.

Ebeveynlerin sürekli kullanmış oldukları bir yöntem olan duygusal cezadan da bahseden Şengönül, bu davranışlar yüzünden çocukların ailenin kendisini sevmediğini zannedip çocuk üzerinde olumsuz bir etki bırakabileceğini söyledi. Çocuğun içinde bulunduğu dönemin gelişimsel özelliklerini bilerek beklentiler oluşturulması gerektiğini vurgulayan Şengönül, çocukların davranışlarını kendi standartlarıyla değerlendiren yetişkinlerin zorlandıklarını ifade etti.
Anne ve babaların çocuklarının davranışlarını anlamaya çalışmasının çok önemli olduğunu söyleyen Şengönül, “Aileler çocuklarının davranışlarının nedenlerini anlamaya çalışırsa, oluşan olumsuz bir davranışı değiştirmek için ne yapabileceklerini bulabilirler” dedi.

Programın sonunda kadın meclisi üyeleri kendi çocukları ile ilgili örnekler verip, Şengönül’e konu ile ilgili çeşitli sorular yöneltti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 765
Bu Ay : 4563
Toplam : 4563

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom