Patrik Bartholomeos’a Şok Takdim

Boğaziçi Üniversitesi, Fener Rum Patriği Bartholomeos’a fahri doktora unvanı verecek.

Patrik Bartholomeos’a Şok Takdim Türkiye-Dünya

Unvanın verileceği programın davetiyesinde yer alan bir detay ise şok etkisi yaptı. Davetiyede patrik için ’ekümenik’ sıfatı kullanıldı. Radikal’den Serdar Korucu’nun haberine göre, Boğaziçi Üniversitesi, Fener Rum Patriği Bartholomeos’a gelecek hafta fahri doktora unvanı verecek. 

Patrik Bartholomeos, Çevre Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü’nün önerisi ile “dünyada ekolojik denge ve biyolojik çeşitliliğin korunması, endüstriyel kirlilik, temiz içme suyu kaynaklarının geniş kitlelere temini ve küresel iklim değişikliği gibi çeşitli çevre konularında öncülük yaptığı girişimler, geniş kitlelere yönelik olarak düzenlediği faaliyetler ile küresel ölçekte etkili olan farklılık yaratan mesajları” dolayısıyla Boğaziçi Üniversitesi tarafından fahri doktoraya layık görüldü. Konuya dair bilgi veren patrikhane yetkilileri, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez Türkiye’deki bir üniversitenin patriğe fahri doktora verdiğini kaydetti.

DAVETİYEDE ŞOK DETAY

Patrik Bartholomeos’a fahri doktora unvanının takdim edileceği törenle ilgili davetiyede Bartholomeos için ‘Ekümenik Patrik’ unvanı kullanılması ise dikkat çekti. Rektör Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu’nun imzasını taşıyan davetiyede “Ekümenik Patrik Bartholomeos I için düzenlenen fahri doktora unvanı takdim törenine katılımızı saygılarımla rica ederim” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE TANIMIYOR

Ancak Türkiye, resmi devlet politikası ile Lozan Barış Anlaşması’nı işaret ederek patriğin 6. yüzyıldan gelen ‘ekümenik’ sıfatını tanımıyor. Nedeni ise bu unvanın patrikhaneyi bir azınlık kilisesi olmaktan çıkarıp evrenselleştirmesi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 819
Bu Ay : 6013
Toplam : 6013

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom