Yazar Yaşin'den Vali'ye Ziyaret

Türkiye’de yöresel yemekleri araştırıp gündeme getiren isimlerden olan Mehmet Yaşin, Malatya’nın kayısılı yemek ve tatlıları için bir dizi inceleme ve araştırmalarda bulunduktan sonra Vali Vasip Şahin’i ziyaret etti.

Yazar Yaşin'den Vali'ye Ziyaret Malatya Haber

Ziyarette konuşan Yemek Yazarı Mehmet Yaşin, okuma yazmayı ilk Malatya’da Gazi İlkokulu’nda öğrendiğini ve yine ilk sinemaya da Malatya’da gittiğini belirterek, “Malatya benim için ilkleri yaşadığımız önemli bir kent. Malatya’ya zaman içinde gelip gidiyorum. Her gelişimde Malatya’yı biraz daha gelişmiş ve biraz daha modernleşmiş olarak buluyorum. Hele şu son gelişimde iyice şaşırdım, bu kadar değişmiş buldum cehresini” dedi.

Malatya lezzetlerini hiç unutamadığını belirten Yaşin, “Malatya en çok geldiğim illerden bir tanesi. Bir türlü bitiremiyorum Malatya’nın yemeklerini. Mesela Pütürge’nin acılı ayranını ben İstanbul’a taşıdım. Malatya, Anadolu’nun yıldızlarından bir tanesi. Gerek sanayi ve gerekse yaşantı olarak Antep’i yakalamak üzere olduğunu hissediyorum. Antep’in bir adım önde olmasını nedeni mutfağını iyi satması. Mutfağı zengin olduğu için değil, mutfağının reklamını iyi yaptığı için. Halbuki Malatya’nın mutfağı gizil bir hazine. Malatya’nın yemeklerini gün yüzüne çıkartılması konusundaki arkadaşlarımızın gayretlerini görüyorum, bu açıkta kapanacak. Özetle Malatya’yı çok seviyorum” şeklinde konuştu.

Vali Vasip Şahin ise, Mehmet Yaşin, Malatya’nın yemeklerini gündeme getirmesi konusundaki çalışmaları için teşekkür ederek, “Malatya ilkleri n şehridir, doğrudur. Malatya, Türklerin ilk Anadolu’ya ayak bastığı, Anadolu’yu anavatan yaptığı yerlerden birisidir. Malatya yine tespit edilen en eski bürokrasinin uygulandığı Arslantepe’ye de sahip. Son yıllarda yapılan kazılarda bu da ortaya çıktı. Birçok ilkleri Malatya yaptı ve yapıyor, yapmaya devam edecek. Türk yemek kültüründe Malatya’nın ayrıcalıklı bir yeri var. Bunu gün yüzüne çıkartmak lazım” diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 817
Bu Ay : 6011
Toplam : 6011

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom