Malatya Tarih Okulu Final Yaptı

Şubat 2013- Aralık 2013 tarihleri arasında yürütülen “Malatya Tarihi Okulu” Eğitimci Hasan Demirbağ’ın “Tanzimattan Cumhuriyete Malatya “ konulu sunumu ve akabinde düzenlenen katılım belgesi takdim töreniyle sona erdi.

Malatya Tarih Okulu Final Yaptı Malatya Kültür-Sanat

Malatya Kent Konseyi Tarih Kültür Sanat Çalışma Grubu tarafından, Malatya’nın tarihi ve kültürel birikimi hakkında toplumsal bilinç oluşturmak amacı ile başlatılan ve Şubat 2013- Aralık 2013 tarihleri arasında yürütülen “Malatya Tarihi Okulu” Eğitimci Hasan Demirbağ’ın “Tanzimattan Cumhuriyete Malatya “  konulu sunumu ve akabinde düzenlenen katılım belgesi takdim töreniyle sona erdi.

Kent Konseyi Fethi Gemuhluoğlu Toplantı Salonunda düzenlenen programa Kent Konseyi Genel Sekreteri Av. Ali Yıldırım,  Tarih Kültür Sanat Çalışma Grubu Temsilcisi Orhan Tuğrulca, İlahiyatçı Yazar Hasan Demirbağ ve Tarih Okulu öğrencileri katıldı.

Önce Refik Sonra Tarik

Kent Konseyi Genel Sekreteri Av. Ali Yıldırım, Tarih Kültür Sanat Çalışma Grubu’nun Malatya adına çok güzel işler ortaya çıkardığını söyleyerek Orhan Tuğrulcaya ve grup üyelerine teşekkür etti. Fethi Gemuhluoğlu’nun “Önce Refik, sonra Tarik” sözünü hatırlatan Yıldırım, “Yol yürümesini bilen insanlarla yüründüğünde çok zevkli geçer, Malatya Tarih Okulu’nda buna şahit olduk” dedi.

Malatya sevgisini Malatya’ya hizmet noktası ile ölçüldüğünü vurgulayan Yıldırım, projeye dahil olan katılımcıların büyük bir başarı elde ettiklerini, bundan dolayı program çerçevesinde sunumları ile destek olan herkese teşekkür ettiğini söyledi.

Tarih Kültür Sanat Çalışma Grubu Temsilcisi Orhan Tuğrulca, geçen dönem “Düşünce Tarihi” konferanslarına yoğunlaştıklarını, bu dönemde Malatya Tarihi ve kültürü hakkında daha fazla birikime sahip olduklarını vurguladı. Malatya Tarihi Okulu projesinin başlı başına bir hizmet ve değer olduğunu ifade eden Tuğrulca, “Bu güzel işin ortaya çıkmasında bizlere destek olan Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çakır’a, Kent Konseyi Genel Sekreteri Av. Ali Yıldırım’a ve konsey sekretaryasına gönülden teşekkür ediyorum” dedi.

İlahiyatçı Yazar Hasan Demirbağ, yapmış olduğu sunumda Malatya’nın coğrafi konumu itibari ile Anadolu’nun kilit noktalarından biri olduğunu, Malatya’nın tarihsel süreç içinde birçok kez el değiştirdiğini ve egemen güçlerin Malatya’yı elde tutmak için çok çaba harcadıklarını belirtti.

1515 yılında Yavuz Sultan Selim tarafından Malatya’nın Osmanlı topraklarına katıldığını, Cumhuriyete kadar Malatya’nın Osmanlı hâkimiyetinde kaldığını söyleyen Demirbağ,  Malatya’nın Selçuklular döneminde önemli bir konumda iken Osmanlı Devleti döneminde eski önemini kaybettiğini anlattı. Malatyanın kaderini Nizip savaşının belirlediğini söyleyen Demirbağ Osmanlı askerinin Malatya’yı karargâh olarak kullanmalarından dolayı 1838 tarihinden itibaren Malatya’nın şimdiki merkezi Aspuzuya taşındığını, bu tarihten sonra Malatya’nın iskânının iyileştiğini daha sonra 1893 depremi ve ardından Malatya’da meydana gelen büyük yangında Malatya’nın ciddi manada tahrip olduğunu belirtti.

Tanzimat’tan cumhuriyet dönemine kadar Malatya’nın değişik alanlarını fotoğraflar ile anlatan Demirbağ, Cumhuriyet döneminde Malatya’nın Anadolu’nun yıldız şehri olduğunu söyledi.  Cumhuriyetin ilk yıllarında devlet eliyle Malatya’ya önemli yatırımlar yapıldığını ifade eden Demirbağ, Şeker Fabrikası tekstil ve demir yolları ile Malatya’nın öneminin daha da artmış olduğunu belirtti.

Programın sonunda katılımcılara katılım belgeleri ve Orhan Tuğrulca’nın 3 ciltlik “Malatya Tarih / Kent ve Kültür” kitabı verilirken, Genel Sekreter Av. Ali Yıldırım tarafından da Orhan Tuğrulca’ya teşekkür plaketi takdim edildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 11
Bu Ay : 11
Toplam : 11

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom