Gazlı İçeceklerden Uzak Durun

Beslenme ve Diyet Uzmanı Fadime Özgök Şenses,gazlı içeceklerin kalp sağlığını tehdit ettiğini bu yüzden gazlı içeceklerden uzak durulmasını söyledi.

Gazlı İçeceklerden Uzak Durun Malatya Yaşam-Sağlık

Beslenme ve Diyet Uzmanı Fadime Özgök Şenses, kalbin paha biçilemez bir organ olduğunu, bu nedenle sağlıklı bir kalp için gazlı içeceklerden uzak durup taze sıkılmışmeyve suyu ve ayran tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Şenses, yaptığı açıklamada, kalp sağlığı için doğru beslenmenin öneminin günümüzde artık tartışmasız bir gerçek olduğunu belirterek, "Kalp sağlığınızı korumak ve yaşam kalitenizi yükseltmek istiyorsanız yapmanız gereken zararlı olanların alternatiflerini tüketmektir” dedi.

Örneğin beyaz ekmekten kaçınmanın şart olduğunu belirten Şenses, şunları söyledi: "Ancak, bu hiç ekmek tüketilmeyeceği anlamına gelmiyor. Beyaz ekmeğin yerine kepek ekmeği, çavdar ekmeği veya tam buğday ekmeği tüketilebilir. Tatlıya düşkün kişilerin de, endişe etmesine gerek yok. Tatlılardan tamamen uzak durulması gerekmiyor. Kararında tüketmek koşulu ile sütlü tatlılar, alternatif oluşturabilir. Meyveler de, iyi birer alternatiftir."

Şenses, sıvı yağların kalbi koruduğunu, özellikle zeytinyağının kalbe iyi geldiğine dikkat çekti. Günümüzde özellikle katı yağların çok tüketildiğini belirten Diyetisyen Şenses, bunun yerine zeytinyağı ya da bitkisel yağların tüketilmesi gerektiğini belirterek "Ayrıca hazır meyve suları ve gazlı içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları ve ayran tüketilebilir” dedi.

Cips yerine ceviz, badem, fındık tüketilmesi gerektiğini anlatan Şenses, "Bu tarz alternatif beslenme örneklerini artırmak mümkün” diye konuştu. Şenses, özellikle televizyon dizilerinde iştah açıcı görüntüsüyle dikkat çeken cipslere karşı uyarırken, alternatifini şöyle söyledi: “Cips veya çikolata atıştırmak yerine bir miktar fındık, ceviz ya da badem yenilebilir."

Şenses, sağlıklı bir kalp için diğer yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

"Sebze tüketimi içerdiği vitamin-mineral ve posa açısından kalp sağlığı için önemli. Ama bu, etten de tamamen vazgeçilmesi gerektiği anlamına gelmiyor. Et, tavuk veya balığı kızartmak yerine ızgara haşlama ya da fırınlama yöntemini uygulamak gerekiyor. Özellikle katkı maddesi de içeren doymuş yağ oranı yüksek, sucuk, salam, sosis gibi ürünler tercih edilmemeli.

Tuzu mümkün olduğunca az almak gerekmekte. Çünkü aldığımız birçok besinin içerisinde tuz zaten kendiliğinden mevcut. Bundan dolayı besinleri tüketirken içeriklerini de bilmekte fayda var. Tuz yerine yemeklerimize lezzet katsın diye çeşitli baharatları tercih edebiliriz. Düzenli egzersiz yapmak kalbi korumaya yardımcı oluyor. Eğer düzenli spor yapılamıyorsa, günde 10000 adım atmaya çalışılmalı. Hareket fazla kilolardan kurtulmak için olmazsa olmazlardan. Vücut ağırlığının fazla olması kalbi yoruyor. Fazla kilonun yüzde 5-10’unu vermek kalp hastalığı riskini azaltıyor."

Şenses bilinçli beslenme alışkanlığının çocukluktan kazandırılması gerektiğini savunarak, şunları söyledi: "Kalp sağlığını korumak için sağlıklı beslenmek o kadar da zor değil. Her şeyi kararında almak ve kalbe zararlı yiyeceklerin alternatiflerini tüketmek yeterli.

Tıka basa yemeyin ve siz siz olun, çocuklarınıza küçük yaştan itibaren bilinçli ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırın. Tek besine dayalı beslenmek yerine, her besin grubundan dengeli beslenmek ve düzenli spor yapmak yaşam tarzı haline getirilmeli.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 102
Bu Ay : 7739
Toplam : 7739

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom