11 Ayda 413 Su Analizi Yapıldı

Yüzey ve yeraltı sularında nitrat kirliliğinin izlenmesi ve bu kirliliğin önlenmesi için yürütülen proje kapsamında 11 ayda toplam 413 analiz yapıldığı ve suların sağlık açısından kriter dahilinde olduğu belirtildi.

11 Ayda 413 Su Analizi Yapıldı Malatya Haber

Malatya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, “Bakanlığımız tarafından yürütülen proje kapsamında, tarımsal aktivitelerden kaynaklanan kirliliğin önlenmesi, su kaynakları, toprak ve atmosfere besin maddesi girdisinin azaltılması hedefleniyor.

Nitrat direktifinin uygulanması için 2005 yılından bugüne kadar tarımsal alanlar içerisinde kalan yüzey ve yeraltı sularında belirlenen yaklaşık bin 750 adet su numunesi alma istasyonunda izleme yapılmaya başlandı. Bu izlemeleri desteklemek üzere, Nitrat Projesi’nin mal alımı bileşeni kapsamında alınan 20 adet mobil laboratuardan ilimizde bulunanı çalışmalarına devam ediyor.

Elazığ, Erzincan, Tunceli ve Malatya’nın bağlı bulunduğu Bölge Müdürlüğü’nde Müdürlüğümüz bünyesinde faaliyet gösteren mobil laboratuar çalışmaları, 2013 Ocak ayından itibaren bölgede hizmet vermektedir. Bu kapsamda 11 aylık süre içerisinde Malatya’da 174, Elazığ’da 180, Erzincan’da 35 ve Tunceli’de 24 olmak üzere toplam 413 analiz yapılmıştır.

Alınan su numunelerindeki nitrat değerinin sağlık açısından 50 miligram/litrenin altında olması Bakanlığımızca kriter olarak belirlenmiştir. Bölgemizden alınan numunelerin hiçbirinde bu kriterin üzerinde bir değere rastlanılmamış olup sularımız sağlık açısından kriter dahilindedir. Hava ve çevre şartları da göz önüne alınarak, bölgeyi kapsayan illerdeki analiz çalışmaları devam edecek” ifadelerine yer verildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 710
Bu Ay : 2239
Toplam : 2239

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom