Dünyanın En Büyük Gemisi Suya İndirildi

Dünyanın en büyük gemisi olan 488 metre uzunluğundaki Prelude, Güney Kore’de suya indirildi.

Dünyanın En Büyük Gemisi Suya İndirildi Dünya

488 metre uzunluğuyla dünyanın en büyük gemisi olarak gösterilen ve New York’taki Empire State binasından bile uzun olan Prelude, Güney Kore’de suya indirildi. Shell firmasına ait gemi, inşa sürecinin son aşamalarında. Güney Kore’nin Geoje şehrinde inşa edilen 600 bin ton ağırlığındaki gemi, dünyanın ilk yüzer doğalgaz üretim tesisi olacak.

Geminin Hong Kong büyüklüğündeki bir şehrin enerjisini sağlayacak kadar gaz üretebilmesi umuluyor. Gövde kısmı iki devasa parçadan oluşan gemi, Avustralya’nın kuzeybatı sahilindeki doğalgaz rezervlerinden çıkan gazın nakliyesinde kullanılacak.

Prelude, büyüklüğü nedeniyle, kendi kendine hareket edemiyor ve ancak çekiciler yardımıyla yol alabiliyor. Geminin parçaları dünyanın farklı yerlerinde inşa edilerek, Güney Kore’deki tersanede birleştiriliyor. 25 yıl boyunca faaliyette olması planlanan geminin kullanımına, 2017 yılında başlanacak. Geminin inşasını ise, daha çok elektronik ürünleriyle tanınan Samsung grubu üstleniyor. Shell yetkilileri, şimdiden daha büyük bir geminin inşası için sipariş verdiklerini açıkladı.

Prelude’un maliyeti açıklanmasa da, analistler, geminin 10 ila 12 milyar dolar arasında bir maliyetle inşa edildiği yönünde tahminde bulunuyor. Kasım ve Nisan ayı arasındaki dönemin, geminin faaliyette bulunacağı bölgede hortum sezonu olduğu ancak geminin bu koşullara dayanıklı şekilde geliştirildiği ifade ediliyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 955
Bu Ay : 2537
Toplam : 2537

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom