Çiçek'ten Balbay Kararına Destek

Cemil Çiçek, Anayasa Mahkemesi’nin Mustafa Balbay ve Prof. Dr. Mehmet Haberal hakkındaki kararıyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Çiçek'ten Balbay Kararına Destek Türkiye-Dünya

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Anayasa Mahkemesi’nin CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Prof. Dr. Mehmet Haberal hakkındaki kararıyla ilgili olarak, "Tutukluluk bir tedbirdir, kesinlikle mahkumiyet değildir. Öyle bir sonuca getirmemelidir" dedi.

TBMM Başkanı Çiçek, Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu toplantısında yaptığı konuşmanın ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı. Çiçek, Anayasa Mahkemesi’nin CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın yaptığı bireysel başvuruyu haklı bularak, "tutukluluğun makul süreyi aştığına, seçme ve seçilme hakkının ihlal edildiğine" karar vermesi ile ilgili bir soru üzerine bunu olumlu bulduğunu belirtti.

Çiçek, "Yasaların uygulanması, yasayı çıkarmak kadar önemlidir. Yasayı çıkarıp sorunlar kalmaya devam ederse, o zaman yasadan beklenen fayda elde edilemiyor. Uzun tutukluluğun hak mahrumiyetine, ailevi sıkıntılara, bir kısım sosyal rahatsızlıklara sebebiyet verdiğini ifade etti. Bunlar konusunda düzenlemeler yapıldı. Bunların başında adli kontrol sistemi getirildi" dedi.

Çiçek, "Tutukluluklar mahkumiyete dönüşmemeli, maalesef böyle bir algı vardır. Tutukluluk bir tedbirdir, kesinlikle mahkumiyet değildir. Öyle bir sonuca getirmemelidir. Artık mahkemelerimizin önünde her önüne geleni tutuklama yerine adli kontrol ile beklenen fayda sağlanabilir. Anayasa Mahkememizin verdiği karar beklentileri karşılar. Hem milletvekili, hem de uzun tutuklu olan tutuklular bakımından sonuç vermesini diliyorum" diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 14
Bugün : 855
Bu Ay : 5745
Toplam : 5745

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom