Türk Kahvesi Artık Kültürel Miras

Türk Kahvesi, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras listesine alındı.

Türk Kahvesi Artık Kültürel Miras Dünya

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Komitesinin 8. oturumunda bugün gündem “Türk Kahvesi” oldu. 

Yapılan oturumda “Türk Kahvesi” UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras listesine dahil edildi. Oturumdan sonra gazetecilere açıklama yapan Kültür Ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Doç. Dr. Ahmet Arı, “Türk Kahvesi bugün UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras listesine geçmiş oldu. Bu dosyanın hazırlanmasında emeği geçen mesai arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum" dedi.

Arı, "Türk Kahvesi Somut Olmayan Kültürel Miras listesinde 11. unsurumuz olarak yer aldı. Daha önce geçenler de her biri bir birinden değerli kültürümüzün yapı taşları olan bu unsurların devamı gelecek. Bu unsurları sadece UNESCO listesine dahil etmek yeterli değil.

Bunların etrafında koruma sistemleri çerçevesinde oluşumlar meydana getirmeliyiz. Biz bunun geleneğini yeni yetişen nesillerimize geçirmeliyiz. UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras listesine en çok unsuru olan ülkelerden biriyiz. UNESCO bu konuda kısıtlamaya gidiyor yılda en fazla bir tane.2014 için Milli Dosya olarak “Ebru” dosyamız var” diye konuştu.

Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanı Ebülfez Garayev’in başkanlığında gerçekleştirilen oturuma 116 ülkeden 800’e yakın delege katılıyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 517
Bu Ay : 2046
Toplam : 2046

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom