İşi Bırakıp Yürüyüş Yaptılar

Aile hekimlerinin acil servislerde nöbet tutmasıyla ilgili TBMM Sağlık Komisyonu'nda kabul edilen torba yasaya tepki için Malatya’da da iş bırakan aile hekimleri, yürüyüş yaptı.

İşi Bırakıp Yürüyüş Yaptılar Malatya Haber

Malatya Aile Hekimleri Derneği (MAHDER) tarafından Aile Sağlığı Merkezi (ASM) çalışanlarının acil servislerde nöbetçi olmasını kapsayan torba yasa tasarısını protesto amacıyla Malatya Tabip Odası’nda basın açıklaması yapıldı.
Aile hekimlerinin iş bırakarak katıldığı eylemde konuşan MAHDER Başkanı Dr. Ünal İlhan, “Sağlık Bakanlığı hastane acillerinde aile hekimlerini zorla nöbet tutturarak açık şekilde ifade ediyor; ‘aile hekimliğini halk sevdi, doktorlar sevdi, biz sevmedik, bitireceğiz.’ Aile Hekimleri 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile diğer kanunların sözleşmeli personel çalıştırılması hakkındaki hükümlerine bağlı olmaksızın Sağlık Bakanlığı ile idari hizmet sözleşmesi imzalayarak aile hekimliği hizmetleri yani kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri ile birinci basamak tanı koyucu, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetlerini sunan hekimlerdir.

Aile hekimleri kendilerine kayıtlı kişilere sağlık hizmeti sunmak üzere Sağlık Bakanlığı ile sözleşme imzalamış hekimler olup, sanıldığının aksine devlet memuru veya sözleşmeli personel değildir. Sayın Bakanımız Dr. Müezzinoğlu’nun göreve başlaması ile bakanlığın sağlıkta dönüşüm programının aile hekimliği uygulaması ayağında belirlenen politikaların dışına çıkmaya başladığını üzüntü ve şaşkınlıkla izlenmektedir. Aile hekimlerine acilde nöbet tutturulmak istenmesi aile hekimliğini bitirecek bir hamledir” şeklinde konuştu.

Yapılan basın açıklamasının ardından aile hekimleri toplu halde Tabipler Odası’nın önünden İnönü Caddesi üzerindeki Sağlık İl Müdürlüğü binasının önüne kadar sessizce yürüdüler. Burada konuşan MAHDER Başkanı İlhan, yapılmak istenen uygulamanın tekrar gözden geçirilmesini istediklerini söyleyerek, farkındalık oluşturmak için 1 günlük iş bırakma eylemi yaptıklarını kaydetti.

Aile hekimleri, bir süre alkış tutarak, sessizce dağıldılar.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 171
Bu Ay : 171
Toplam : 171

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom