Tarımsal Kuraklıklarla Mücadele Toplantısı

Malatya’da, 2013-2017 Tarımsal Kuraklıkla Mücadele Stratejisi ve Eylem Planı çalışmaları toplantısı yapıldı.

Tarımsal Kuraklıklarla Mücadele Toplantısı Malatya Haber

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Salonu’nda düzenlenen toplantıya; Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, Meteoroloji İl Müdürü Ali Siğergök, Devlet Su İşleri 92. Şube Müdürlüğü İşletme Başmühendisi İlhami Tangüner, Malatya Belediyesi MASKİ Müdür Yardımcısı Oktay Özelçi, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Orman İşletme Müdürlüğü, DSİ 92. Şube Müdürlüğü, Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürlüğü Teknik elemanları ile sulama birliklerinin teknik elemanları katıldı.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, “Su hayattır. Susuz tarım ve hayvancılık rantabl değildir. Bu nedenle tüm dünyayı tehdit eden kuraklık afetine karşı duyarlı olunması ve gerekli tedbirlerin alınması şarttır. Bu çerçevede 2008-2012 dönemini kapsayan 5 yıllık Tarımsal Kuraklıkla Mücadele Stratejisi ve Eylem Planı hazırlanmış ve uygulamaya konulmuştur. Bu kapsamda Kuraklığa hazırlanma ve su kullanımdaki tasarruf, modern sulama sistemlerine geçiş, çiftçi eğitimleri ve sulama tesislerinin modernizasyonu çalışmaları yürütülmüştür.

Bu çalışmanın devamı niteliğinde bulunan İlimiz 2013-2017 Tarımsal Kuraklıkla Mücadele Stratejisi ve Eylem Planı hazırlanmasına esas bilgiler İlgili kurum ve kuruluşlardan derlenerek Türkiye Tarımsal Kuraklıkla Mücadele Stratejisi ve Eylem Planı formatına uygun olarak hazırlanması çalışmaları tamamlanmıştır. Bu toplantıyla hazırlanan eylem planını son bir kez daha değerlendireceğiz. Bu Eylem Planı, sadece kuraklık dönemlerindeki uygulanmaları kapsamayıp, kuraklık riskinin bulunmadığı dönemlerde de kaynakların doğru ve tasarruflu kullanılarak, bir plan ve sistem dahilinde uygulamaların yapılmasını hedeflenmektedir” dedi
Toplantıda, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Ziraat Mühendisi Fevzi Çiçek tarafından sunum eşliğinde katılımcılara bilgiler verildi.

Daha sonra katılımcılarla Malatya 2013-2017 Tarımsal Kuraklıkla Mücadele Stratejisi ve Eylem Planının son değerlendirmeleri yapıldı

Toplantıda, Malatya’da, içme suları ve kaynakları, yeraltı ve yerüstü su kaynakları, yağış miktarları, tarımsal sulamada kullanılan su miktarları, tarım alanları, üretim desenleri ile olası kuraklık afeti yaşanması durumunda yapılacak acil eylem planları yeniden gözden geçirilerek Eylem Planı uygulamaya konulması ele alındı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 797
Bu Ay : 5991
Toplam : 5991

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom