Öğrencilere Siber Suçlar Anlatıldı

4. Sınıf Emniyet Müdürü ve Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Burak Çekiç, gerçek hayatta görülen suçların, internette de görülebileceğini söyledi.

Öğrencilere Siber Suçlar Anlatıldı Malatya Eğitim

Malatya Emniyet Müdürlüğü tarafından düzenlenen organizasyon kapsamında, lise öğrencilerine siber suçlarla ilgili bilgiler verildi.

Kongre ve Kültür Merkezi Kemal Sunal Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında 4. Sınıf Emniyet Müdürü ve Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Burak Çekiç, siber suçlarla ilgili öğrencilere detaylı bilgiler verdi.

Çekiç, gerçek hayatta görülen suçların, internet ortamında da görülebileceğini kaydederek, “Bilişim suçları var. Bunlar sistemlere girerek işlenen suçlar. Bütün bunları hackerler yapıyor. Yolda giderken birisi size hakaret ederse bu bir suçtur. Benim kişilik haklarıma saldırı anlamına gelir. İnternete giriyorum, burada da birisi bana hakaret etti. Buda suçtur. Yani gerçek dünyada görebileceğiniz bütün suçları, bire bir internette görebilirsiniz. Buna adam öldürmede dahildir. Dünyada internet üzerinden adam öldürme, kayıtlara geçmiş bir eylemdir” dedi.

İlk virüsün 1948 yılında yazıldığını kaydeden Çekiç, “İlk virüs yazıldığında babam hayat değildi. Teknoloji yeni ve sizler için var. Siz daha çok kullanıyorsunuz. Asma bu yolla suç işlemek 1948 yılına kadar dayanıyor. Çocukları hedef alan ilk virüs 2000 yılında yazıldı. Karşımızda çok ciddi, profesyonel mühendislik çalışması yapan birilerinin olduğunu unutmamamız gerekiyor” diye konuştu.

Çekiç, Türkiye’nin facebook kullanımında Avrupa’da ilk sırada yer aldığına işaret ederek, şunları söyledi: “Facebook’un dünyada 1 milyar 11 milyon kullanıcısı var. Türkiye’de 36 milyon internet kullanıcısı var ve bunların 32 milyonunun facebook hesabı bulunuyor. Türkiye, facebook, kullanımında dünyada 6, Avrupa’da ise birinci sırada yer alıyor. Öğrenci velilerinin yüzde 64’ü çocuklarını facebook üzerinden arkadaş olarak takip ediyor.

Radyo, 50 milyon kullanıcıya 38 yılda erişti. Bu televizyonda 13 yılda gerçekleşti. İnternette ise 4 yılda gerçekleşti. Facebook, bir yıldan az bir sürede 200 milyon kullanıcıyı sistemine dahil etti. Nasıl bir selin içerisinde olduğunuzu algılayabiliyor musunuz? Çığ gibi büyüyen bir sistem var.”

Çekiç, bazı ünlülerin sosyal medyada Türkiye nüfusundan daha fazla takipçilerinin olduğunu da sözlerine ekledi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 936
Bu Ay : 4734
Toplam : 4734

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom