3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Malatya Şube Başkanı Ali Haydar Koyun, “Bizler özel bir şey değil, herkes gibi yaşamak istiyoruz” dedi.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Malatya Yaşam-Sağlık

3 Aralık günü Dünya Engelliler Günü nedeniyle engellilerin sorunlarını dile getiren TSD Malatya Şube Başkanı Ali Haydar Koyun, “Dünya nüfusunun yüzde 10’undan fazlasını, Türkiye nüfusunun ise yüzde 12,29’unu oluşturan bedensel, işitme-konuşma, görme, zihinsel ve süreğen hastaların kısacası engellilerin günü.

Yıllardır ülkemizde yaygın olarak 3 Aralık günü Dünya Engelliler Günü olarak anılmakta ve bugün bedensel, işitme, konuşma, görme ve zihinsel engelliler sorunlarını toplum ile merkezi ve yerel yönetimlere anlatmaya seslerini duyurmaya çalışmaktadır. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle tüm topluma bir kez daha sesleniyoruz. Bizler özel bir şey değil, herkes gibi yaşamak istiyoruz.

Bizler devletten, hükümetten, yerel yönetimlerden aslında çok özel şeyler beklemiyoruz. Anayasamızda yazdığı gibi herkesle eşit koşullarda olmak istiyoruz. Bir işte çalışmak, spor yapmak, sanatla uğraşmak, evlenmek, çocuk sahibi olmak istiyoruz. Yolların, toplu ulaşım araçlarının, meydanların, köprülerin ve en önemlisi sağlıktan adalete kamu hizmet binalarının, kamuya açık binaların engellilerin kullanımına uygun olmasını istiyoruz. Şimdi yeni bir yerel yönetim seçimi dönemine giriyoruz.

Seçimlere katılan tüm siyasi partilerimize yaşadığımız sorunları bir kez daha hatırlatmayı görev olarak görüyoruz. Siyasi partilerimizden gerçekçi, programlanmış çözüm politikaları, bunları yaşama geçirecek ilkeli, tutarlı adaylar bekliyoruz. Aynı zamanda Anayasasına pozitif ayrımcılığı işlemiş bir ülkenin vatandaşları olarak engelli adaylara gerçekten seçilebilme olanağı sağlanmasını talep ediyoruz. Biz olmadan bizim hakkımızda hiçbir şey yapılamayacağından kendi sorunlarımızı belediye meclislerinde dile getirmek, çözüm için birlikte çalışmak ve hayata doğrudan müdahale edebilmek istiyoruz” açıklamasını yaptı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 260
Bu Ay : 7057
Toplam : 7057

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom