Irak ve Suriye Ankara'da buluştu

Türkiye, Irak'ın 19 Ağustos'ta Bağdat'taki bombalamalarda 95 kişinin ölmesinden Suriye'yi sorumlu tutmasıyla iki ülke arasında çıkan krizde arabuluculuğa çalışıyor.

Irak ve Suriye Ankara'da buluştu Türkiye-Dünya

Irak’ın 19 Ağustos’ta Bağdat’taki bombalamalarda 95 kişinin ölmesinden Suriye’yi sorumlu tutmasıyla iki ülke arasında çıkan krizde arabuluculuğa çalışan Türkiye, bugün Irak ile Suriye’nin güvenlik komitelerine ev sahipliği yapıyor. Yarın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad Türkiye’yi ziyaret edecek.

Iraklılar kanıt sunacak

Bir günlük ziyaret için Başbakan Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak İstanbul’a gelecek Esad’ın, Ankara’da Irak heyetiyle buluşması ihtimali var. Irak hükümet sözcüsü Ali Debbağ, dün Ankara’ya gönderecekleri içişleri bakan yardımcısı başkanlığındaki heyetin, Bağdat’taki saldırıyı Suriye’de üslü militanların düzenlediğini gösteren itiraf, iletişim, mali ve lojistik destek konularında kanıtlar sunacağını söyledi. Daha önce Irak Başbakanı Nuri Maliki Irak’a giren yabancı teröristlerin yüzde 90’ının Suriye’den sızdığını iddia etmişti.

Suriye’nin Ankara Büyükelçisi Nidal Kabalan ise, Esad’ın bugün geniş bir heyetle İstanbul’a gelip akşam AKP’nin iftar yemeğine katılacağını duyurdu. Görüşmede ikili ilişkiler ve Ortadoğu barış süreci dışında Irak-Suriye krizinin ele alınacağını da belirten Kabalan, Arap basınında çıkan Esad’ın Ankara’da Iraklı bakanlarla buluşacağı haberleri için “Şartlar doğru olduğunda böyle görüşmelerin gerçekleşmesi normaldir” dedi.

El Hayat gazetesi, Erdoğan’ın Esad ile Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’yi eşzamanlı ağırlayıp barıştıracağını iddia etmişti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 714
Bu Ay : 1492
Toplam : 1492

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom