Sağlıktaki Taşeron İşçiye Sendika Yolu

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası’nın sağlık sektöründe çalışan taşeron işçilerle ilgili olarak imzaladığı Yüksek Hakem Kurulu’nun onayına sunulan toplu iş sözleşmesi kesinleşti.

Sağlıktaki Taşeron İşçiye Sendika Yolu Türkiye-Dünya

Trabzonda yayın yapan haber61.net haberine göre; Sağlık-Sen Trabzon şube başkanı Osman Çavuş konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. 

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası’nın sağlık sektöründe çalışan  taşeron işçilerle ilgili olarak imzaladığı Yüksek Hakem Kurulu’nun onayına sunulan toplu iş sözleşmesi kesinleşti. Sağlık-Sen Trabzon şube başkanı Osman Çavuş konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. 
 
Bu toplu iş sözleşmesi bizim için bir başarıdır diyen Çavuş sözlerine şöyle devam etti. Öncelikle İş ve İş Kollarının tanımını yapacak olursak,  sağlık tüzüğünde asıl işe yardımcı işler o iş koluna girer. İş veren Sağlık Bakanlığı olunca   bakanlığın  altında çalışan herkes sağlık işçisi olarak adlandırılır. Fakat  konuyu açarsak hastanelerde çalışan çoğu kişiler sağlık bakanlığının kadrolu işçisi değildir. Hizmet alımı yoluyla beraber  alt iş veren tarafından istihdam edilen şirket işçileridir
 
Türkiye’nin kanayan yarası ve asıl sorun  mağduriyetleri giderilemeyen işçi arkadaşlarımız taşeron  işçilerdir. 
 
 İşçiyi işe alırken, çıkarırken ve nerde çalışacağını planlarken üst iş veren karar veriyor. Her türlü raporu üst işveren kontrol ediyor fakat gel gör ki üst iş verenin değil, alt işverenin işçisi görünüyor. Ortada hukuken kanunsuzluk olduğunu düşünüyorum.   İş kanununa göre özlük hakları bakımından; üst işverende alt işverende müteselsil yoluyla sorumludur diyor. Sağlıkta sektöründeki taşeron işçileri bu kategoride tanımlayabiliriz dedi.  
 
Biz taşeron işçiler için  bir ilki başardık ve işverenler ilk defa taşeron işçilerle masaya oturdu. Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası’nın taşeron işçilerle ilgili olarak imzaladığı Yüksek Hakem Kurulu’nun onayına sunduğu  toplu iş sözleşmesi kesinleşti.  Kesinleşen sözleşme ile taşeron işçilerin maaşlarına 14 Temmuz 2013 tarihinden itibaren geçerli olmak koşuluyla ilk altı ay % 6, ikinci altı ay % 5, üçüncü altı ay % 6 ve dördüncü altı ay da   % 5 oranında zam yapılacak. Ayrıca  işçilere 2 ikramiye de verilecek. Bunlar bizim için başarıdır seklinde konuştu.
 
Açıklamasında sendikaya üye olmanın önemini de  vurgulayan Çavuş, sendikalara nasıl üye olunacağı hakkında bilgiler verdi.
 
E-Devlet Sistemiyle Sendikalara Üye Olmak Kolaylaştı.
 
Biz burada  Trabzon Sağlık-Sen olarak sendikamıza bağlı olan ve hastanede tıbbı sekreter olarak çalışan  işçilerimizin   hak ve menfaatlerini, özlük haklarını koruyan bir kurumuz. İşverenin işçiye yaşatacak  olduğu bir mağduriyet durumda sendika olarak işçinin haklarını koruyoruz.  Sendikaya üye olmak yasal bir haktır. Ve bu haklarını kullanmak isteyen herkes bağlı bulunduğu iş koluna ait sendikaya üye olabilir. Devlet sendikalara üye olmayı kolaylaştırdı ve e-devlet üzerinden kişi e şifresiyle birlikte girip sendikaya kaydını yapabiliyor. Kişiler  her hangi bir postane şubesine gidip oradan kendilerine ait  e-şifre alabiliyorlar. Buda çalışma bakanlığının işçilere güzel bir hizmetidir şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 775
Bu Ay : 5141
Toplam : 5141

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom