'111 Meyve, Sebze İşletmesi Bulunuyor'

Malatya’da, 111 adet meyve-sebze işleme ve paketleme işletmesi bulunduğu belirtilip, bu işletmelerde yaklaşık 7 bin 500 kişi istihdam edildiği ifade edildi.

'111 Meyve, Sebze İşletmesi Bulunuyor' Malatya Haber

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, “ “İlimizde; 111 adet meyve - sebze işleme ve paketleme işletmesi bulunmakta ve bu işletmelerde yaklaşık 7 bin 500 kişi istihdam edilmektedir. Çiftçi kayıt sistemi (ÇKS) verilerine göre ilimizde yaklaşık 30 bin aile kayısı tarımıyla uğraşmakta ve doğrudan ya da dolaylı olarak yaklaşık 200 bin kişi geçimini bu sektörden temin etmektedir” ifadelerini kullandı.

Malatya’nın meyvecilik için uygun toprak ve iklim şartlarına ve yeterli su varlığına sahip olduğuna dikkat çeken Selvi, “İlimizde18 adet fidan üreten firma olup; çeşitli meyve türlerine ait yıllık fidan üretimi yaklaşık 1 milyon 800 bin adettir. Ayrıca Hekimhan ilçesinde ceviz, Arapkir ilçesinde üzüm, Yeşilyurt ilçesi Kiraz, Doğanşehir ilçesinde Elma, İl genelinde dut yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bakanlığımız ve Valiliğimizin ortaklaşa yürüttüğü Meyveciliği geliştirme Projesi kapsamında 2009 yılından itibaren bu güne kadar 4 bin 290 da alanda 760 bahçe tesis edilmiştir” dedi.

Selvi, daha sonra şunları söyledi: “İlimizde 9 adet yıllık 7 bin 200 ton kapasiteli soğuk hava deposu mevcut olup bu depolarda yıllık 3 bin 600 ton ürün depolanmakta olup Doğanşehir ilçemizde Elma Üreticileri Birliği ve Arapgir İlçemizde Üzüm Üreticileri Birliği bulunmaktadır.”

Selvi, Kayısı üretimi konusunda da şunları söyledi: “İlimizin en önemli geçim kaynağı kayısıdır. Malatya, Türkiye taze kayısı üretiminde yüzde 60, kuru kayısı üretiminde ise yüzde 90’lık bir paya, dünya yaş kayısı üretiminde yüzde 12, dünya kuru kayısı üretiminde ise yaklaşık yüzde 65’lik bir paya sahiptir. 2012 yılı içerisinde 100’ü aşkın ülkeye 101 bin 540 ton kuru kayısı ihracatı yapılmış ve 298 bin 301 dolar ihracat getirisi sağlanmıştır.”

Selvi, destekler konusunda da, “Meyve ve Sebze sektörüne; Tarım ve Kırsal kalkınmayı Destekleme Kurumu(TKDK), Fırat Kalkınma Ajansı (FKA), Bölgesel teşvikler, Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından da destekler verilmektedir.

Yine Bakanlığımızın Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi programı Ekonomik Yatırımlar kapsamında ve Tarımsal desteklerden Bitkisel üretim destekleri kapsamında meyve ve sebze sektörüne destek sağlanmaktadır”dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 105
Bu Ay : 7742
Toplam : 7742

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom