Meyve ve Sebze Sorunları Ele Alındı

Malatya’da meyve ve sebze sektörünün sorunlarının ele alındığı toplantı düzenlendi.

Meyve ve Sebze Sorunları Ele Alındı Malatya Haber

Ticaret ve Sanayi Odası Salonu’nda düzenlenen toplantıya, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü’nde görevli uzman İbrahim Mutlu, Ziraat Mühendisleri Odası başkanı Fevzi Çiçek, meyve ve sebze sektörünün temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun (TKDK) birinci döneminin 2007-2013 arası olduğunu ve birinci dönemin tamamlandığını ifade ederek, “Ancak, Malatya olarak TKDK desteklerinden yeterince yararlanamadık. Birinci dönemi maalesef istediğimiz şekilde tamamlayamadık. Bunun kriterlerin ağır olduğu şeklinde yorumlayanlar da var. 2012’de 75 milyon Euro’luk desteklemeden ancak 15 milyon Euro kaynak kullanabildik. Esnek olmadığını dile getirenler var. Kısacası teşvik ve fonlardan yeterince yararlanılamadı” şeklinde konuştu.

“Türkiye nüfusunun yüzde 25’lik kısmı toplam nüfusun yüzde 25’ine tekabül etmektedir. 20 milyon kişilik nüfus tarımdan ekmek kazanmaktadır” diyen Selvi, meyve ve sebze sektörünün sorunlarının ele alıp, bunla ilgili teşvik ve fonlardan daha fazla nasıl yararlanılır onları konuşacağız” ifadelerini kullandı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü’nde görevli uzman İbrahim Mutlu ise, Avrupa Birliği’nin fonlardan yararlandırırken, öncelikle ihtiyaç duyulan sektörlerde destek verdiğini bildirip, ihtiyaç duyulan sektör ile ilgili rapor hazırlayacaklarını söyledi.

“Avrupa diyor ki, tarımdaki zayıf noktanızı destekleyeceğiz. Bu 4 alt yapıdan oluşmaktadır. Et ve ürünleri işleme, süt ürünleri işleme, meyve sebze işleme ve su ürünleri işlemedir” diyen Mutlu, 4 ana başlıkta toplanılan konulardan daha fazla fon, teşvik ve desteklerden yararlanılması için yapılabilecekleri ele alacaklarını bildirdi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 572
Bu Ay : 7718
Toplam : 7718

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom