Tarımsal Yayım Ve Danışmanlık Projeleri

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Projesi uygulamasının sonucunda hizmet götürülen çiftçi sayısının 4 yılda yaklaşık 14 kat arttı.

Tarımsal Yayım Ve Danışmanlık Projeleri Malatya Haber

Konuyla ilgili açıklama yapan Malatya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Ramazan Aytekin, “Projenin başladığı 2006 yılından itibaren İl Müdürlüğümüzce konuya hassasiyetle yaklaşılmış, ilk iki yılda projenin alt yapısının oluşturulması çalışmaları tamamlanmıştır.

Bu dönemde, kurulan danışmanlık şirketlerine yetki verilmesi, hizmet sunacak danışmanlara eğitim verilmesi ve uygulamada birlikteliğin sağlanması çalışmaları gerçekleştirilmiştir. 2009 yılından itibaren fiilen hayata geçirilen projeyle 2010 yılında bir özel danışmanlık şirketi ve üretici birliği tarafından danışmanlık hizmeti verilen 170 çiftçi için 85 bin TL destekleme ödemesi yapılmıştır.

2013 yılında ise 6 şirket, 4 Üretici ve Yetiştirici Birliği’nin 54 teknik personeli ve 3 serbest danışman olmak üzere toplam 57 teknik eleman tarafından tarımsal yayım ve danışmanlık hizmeti sunulan toplam 2 bin 405 çiftçi için 1 milyon 443 bin TL destekleme ödemesi yapılacaktır. Projeyle hizmet götürülen çiftçi sayısı 4 yılda yaklaşık 14 kat artmıştır” dedi.

Aytekin, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Çiftçilerimizin projeye katılımlarındaki artış proje başarısının bir göstergesi olmakla beraber, son teknik komite toplantısında alınan karar doğrultusunda danışmanlık hizmeti sunulan alanlarda yapılan denetimlerde, çiftçilerin sunulan hizmetlerden memnuniyetlerini dile getirmeleri bizi ayrıca sevindirmektedir.

Teknik elemanlarca sunulan hizmetlerden özellikle toprak tahliline göre gübreleme, zamanında ve gerekli ilaçla gerekli dozda uygulatılan zirai mücadele uygulamalarıyla hem çevrenin korunması hem de giderlerin azaltılması ve uygulamanın amacına ulaşması açısından çok önemlidir. Bu projenin uygulanmasında ülke genelinde en başarılı iller arasında yer almamız da projeyi daha da geliştirmek açısından çalışmalarımızda bize ivme katmaktadır.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 826
Bu Ay : 6020
Toplam : 6020

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom