MOTAŞ'ta Tüm Bilgiler Kayıt Altında

Son günlerde MOTAŞ'la hakkında ortaya atılan iddialarla ilgili MOTAŞ Genel Müdürü Hasan Alıcı açıklamalarda bulundu.

MOTAŞ'ta Tüm Bilgiler Kayıt Altında Malatya Haber

Söz konusu iddiaların asılsız olduğunu vurgulayan Genel Müdür Alıcı, "Bütün işlemlerimiz kayıt altında ve denetime açıktır" dedi.

Alıcı, 2011 yılının Ocak Ayı itibariyle Akıllı Bilet Sistemi'ne geçtiklerini anlatarak sistemin büyük avantajlara sahip olduğunu ve tüm işlemlerin kontrol edilebilir hale geldiğini belirtti.

Akıllı Bilet Sistemi'nin çalışma şeklini anlatan Alıcı, şunları kaydetti:

"Bizim otobüslerimizde araç takip sistemimiz, LCD'lerimiz, kameralarımız ve ön kapıda, şoför yanında araç göğsüne  monte edilmiş iki tane cihazımız mevcuttur. Bunlardan biri bizim SKP  dediğimiz şoför kontrol paneli cihazımız. Bu sürücü kontrol paneli:

Sürücü hat seçme kartı aracılığı ile hangi hatta çalışılacağı şoför tarafından belirlenir,

Her sefer başlangıcında şoför hattını seçmek için  SKP' ye kartını okutur,

SKP üzerinde yer alan hat listesine göre seçilen güzergâhın numarasını ve adını valitadöre gönderir, aynı zamanda güzergah adını güzergah panellerine gönderir,

Ayrıca otobüse binen her vatandaşın validatöre okuttuğu kartın, kart tipi bilgisi şoförü bilgilendirmek amacıyla ekrana yansıtır,

Bu işlemler dışında SKP cihazının hiçbir fonksiyonu kalmaz,

Hatta SKP'nin enerjisi kesilse dahi validatör çalışmasına devam eder ve kart okuma işlevi ile verilerin aktarımı görevini yerine getirir.

İkinci cihaz ise araç üstündeki diğer sistemlerle (Yolcu Bilgilendirme Sistemi, Kamera Sistemi, Güzergah Paneli, Araç Takip Sistemi) ve belediyede bulunan Server'la haberleşen validatör cihazımızdır. Bütün işlemleri ve haberleşmeyi validatör sağlar.  Bu cihaza okutulan her kartın raporu Malatya Belediye'mizdeki Server'ımızda mevcuttur. Server'da bulunan bu verileri şirketimizdeki bilgisayarlardan rapor haline getirerek, şehrimizin ulaşım istatistiklerini çıkarmaktayız.

İstenilen her türde rapor alınmaktadır. Hatta ID'sini sisteme girdiğimiz bir kartın hangi bayiden, hangi gişeden dolum yaptığı, hangi araçlara binmiş olduğuna kadar hepsini raporlama yapmamız mümkündür.

Validatörün çalışma mantığı ise şöyledir:

Sürücü tarafından hat seçme işleminin ardından devreye girer,
Devreye girdikten sonra validatör sisteme bu aracın hangi şoför tarafından hangi zamanda kullanıldığı bilgisini gönderir,

Validatörün devreye girmesiyle eş zamanlı olarak girilen hattın üzerindeki durakların listesi yolcu bilgilendirme sistemine (LCD Monitöre) aktarır,

Validatöre okutulan tüm kartların hangi tarifeden işlem göreceği validatörde yer alır
Validatöre okutulan kartların bütün kayıtları validatör tarafından GPRS aracılığı ile
Server’a gönderir,

Ayrıca validatör üzerinde bulunan GPS Mouse aracılığı ile konum bilgisi verilerini alarak Araç Takip Sistemine gönderir,

Görüldüğü gibi bu cihazdan para tahsil edilmez. Sadece bu cihazlarda biniş sayıları ve türleri takip edilir ve kart kontörleri düşülür."

Tahsilatlar gişeden yapılıp şirket hesaplarına aktarılmaktadır

Genel Müdür Alıcı, MOTAŞ'ın tüm akıllı bilet tahsilat işlemlerinin gişelerde yapıldığının altını çizerek, "Günlük satışlar ile dış bayilere yapılan satışlardan (Dış bayilerden peşin ücret alınır) elde edilen para, aynı gün içerisinde şirketimizin banka hesabına yatırılır. Bankaya yatırılan paranın hangi satış türü olduğu kalem kalem belirtilir ve banka dekontlarına böyle işlenir. Daha sonra bu dekontlar da ayrıca Muhasebe Müdürlüğümüzce kayıt altına alınır.

Dolayısıyla tahsilatlar görüldüğü gibi validatörden değil, gişeden sağlanmaktadır. Nitekim, validatörden tahsilat olmuş olsa sadece kullanılan kontör ücretleri kullanılabilecek olup, böylesi bir uygulamanın olması imkan dahilinde değildir. Örneğin bir karta 50 TL yüklenip, bu miktarın kullanımı 1-2 ay zarfında olduğunda; 50 TL'nin tahsili için o kadar zaman beklemek gerekecektir ki öyle bir uygulama söz konusu değildir. Vatandaş, yüklediği kontörleri dilediği zaman kullanabilir. Şirketimiz ise günlük olarak satışını yaptığı kontürlerin bedellerini banka hesaplarına almaktadır ve faaliyetlerinde kullanmaktadır" dedi.

MOTAŞ akıllı kart kullanım raporlarının, kişisel kartlarla rahatlıkla yapılacak üyelikle www.akıllıbiletim.com adresli internet sitesinden de görülebileceğini açıklayan Alıcı, tüm faaliyetlerin şeffaf bir şekilde gerçekleştirildiğini vurguladı.

Yargıya taşınan hususlarla ilgili de gerekli izahatların yapıldığını ve iddiaların tamamının asılsız olduğunu belirten Alıcı, "Son yıllarda Malatya toplu taşıma hizmetine önemli katkı sunarak büyük bir atılım yapan şirketimize yönelik yürütülen karalama kampanyasını kamuoyu vicdanına havale ediyorum. Konuyla ilgili her türlü hukuki haklarımızın saklı olduğunu belirtiyor, saygılar sunuyorum" açıklamasında bulundu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 504
Bu Ay : 4870
Toplam : 4870

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom