Tüketici Süt Fiyatlarından Şikayetçi

Süt ürünleri fiyatının artmasından vatandaşlar şikayetçi olurken, hayvan besleyenler ise hayvancılığın desteklenmesini istedi.

Tüketici Süt Fiyatlarından Şikayetçi Malatya Ekonomi

Üreticinin litresini 70-80 kuruştan toptan sattığı sütü, vatandaş perakende olarak litresini 2 ile 2 buçuk TL’den alıyor. Süt ürünlerinin geçen yıla göre yüzde 60’tan fazla fiyatının arttığı belirtildi.

Teneke peynirinin kilosu geçen aylar 7-8 TL’den işlem görürken, fiyatın 13-14 TL’ye, tereyağının kilosu 15-16 TL’den satılırken 20 TL’yi aştığı, bir litre sütün fiyatının ise 1-1,5 TL arasında iken 2-2,5 TL’ye yükseldiği öğrenildi.

Süt ürünlerinin yükselmesi ve hayvancılığın içinde bulunduğu sorunlarla ilgili olarak değerlendirme yapan Doğanşehir Ziraat Odası Başkanı ve İl Genel Meclisi Üyesi Abdurrahman Doğan, hayvancılığın gelişmesi için şu önerilerde bulundu:

“Hayvanların ithal edilmemesi, yem bitkilerinin desteklenmesi, hayvancılık kredilerin yeniden yapılandırılması, et ve süt fiyatlarının dengeli tutulması, koyun, inek ve keçileri desteklenmeli, sulu meraların çiftçilerin lehine açılması gerekmektedir.”

Süt fiyatında üretici satışı açısından artış yaşanmadığına vurgu yapan Doğan, hayvancılığın gelişmesine paralel fiyatların düşeceğini kaydetti.

Besicilik yapan İl Genel Meclisi Üyesi Ramazan Çetin ise sütün litresini üreticiler olarak 75-80 kuruşa sattıklarını ifade ederek, “Bir torba süt yemi 48 TL’dir. Buna göre hesaplayın. Diğer girdilerle birlikte üretici pek kar etmiyor” dedi.

Süt hayvanlarının fiyatının da düştüğünü söyleyen Çetin, “Hayvancılıkla ilgisi olmayanlar kredi alarak hayvancılık yapıyorlar. Daha sonra ise kredi ile aldıkları hayvanları düşük fiyatla satıyorlar ve piyasanın dengesini bozuyorlar. Bu nedenle hayvancılık kredisi ailelere verilmeli. Böylece hem o aile geçimin sağlar. Hem de kredi boşa gitmemiş olur. Hükümetimiz hayvancılığa destek veriyor. Ancak verilen destek yetersizdir. Destekler arttırılıp, hayvancılık teşvik edilmelidir” açıklamasını yaptı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 157
Bu Ay : 1686
Toplam : 1686

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom