Turistik Gemi Tartışmaları

arakaya Baraj Gölü üzerinde turistik amaçlı yaptırılan 100 kişilik geminin 150 bin TL tutarında para ile İl Özel İdaresi tarafından 500 bin euro borcu ile birlikte satın alınmasına kara verildi.

Turistik Gemi Tartışmaları Malatya Haber

Malatya İl Genel Meclisi Kasım ayı çalışmalarını sürdürüyor. İl Genel Meclisi Başkanı Naci Şavata başkanlığında toplanan İl Genel Meclisi’nde İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından hazırlanan Karakaya Baraj Gölü üzeride Malatya Valiliği’nin bir özel firma ile ortaklaşa yaptırdığı gemi ile ilgili rapor görüşülerek kabul edildi. Raporu AK Parti grubu kabul ederken, CHP grubu ret oyu kullandı.

İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından hazırlanan raporda şu ifadeler yer verildi:

“Ekim/2010 tarihinde, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü ile İndeks A.Ş. arasında 14 metre boyundaki Malatya isimli teknenin yaptırılarak Malatya İl Özel İdaresi’ne devri hususunda bir sözleşme imzalamıştır.

Daha sonra Malatya Valiliği’nce İndeks A.Ş.’den yapımı planlanan geminin ebadının 23,90 metreye çıkarılması talep edilmiş ve Valilik ile İndeks A.Ş arasında bu yeni teknenin 750.000,00 Euro + KDV karşılığında yapımı için İl Genel Meclisi kararı alınmadan 01.03.2011 tarihli bir sözleşme imzalanmıştır. Ancak, Malatya isimli teknenin yeni boyutları ile yapımı ve arada oluşan fiyat farkının İl Özel İdaresince karşılanabilmesi için 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu uyarınca İl Genel Meclisi kararının alınması gerektiği değerlendirilmektedir.

Diğer taraftan, Valilikçe yeni boyutları ile inşaa edilecek olan teknenin İl Özel İdaresi üzerindeki maliyet yükünü azaltmak için çalışmalar yapılmış ve bu bağlamda, İndeks A.Ş. ile yapılan sözleşmedeki ek maliyetlerin ödenmesi karşılığında Rose Paradise Hotel Turizm Otomotiv Gıda İnşaat Reklam Yayıncılık Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti ile Malatya isimli 23,90 m. boyundaki teknenin mülkiyetinin %76 hissenin devri, Karakaya baraj gölü üzerinde işletilmesi ve kullanım hakkı hususunda 16.07.2012 tarihinde İl Genel Meclisi kararı alınmadan bir sözleşme akdedilmiştir. Rose Paradise Hotel Turizm Otomotiv Gıda İnşaat Reklam Yayıncılık Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. KOSGEB kredisi kullanarak sözleşme doğrultusunda yapılacak ödemelerin bir kısmını İndeks A.Ş.’ye ödemiştir.

Rose Paradise Hotel Turizm Otomotiv Gıda İnşaat Reklam Yayıncılık Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. ile yapılan sözleşmenin idari ve hukuki olarak uygulanmasının mümkün olmadığı ve uygulanmaya çalışılması halinde idare için telafisi güç ve imkansız zararlara yol açacağı değerlendirildiğinden İl Özel İdaresinin daha fazla maddi ve hukuki kayıplarının oluşmaması için Rose Paradise Hotel Turizm Otomotiv Gıda İnşaat Reklam Yayıncılık Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti ile 659 sayılı Genel Bütçe Kapsamındaki Kamu İdareleri ve Özel Bütçeli İdarelerde Hukuk Hizmetlerinin Yürütülmesine İlişkin Kanun Hükmünde Kararname uyarınca uzlaşılarak mezkûr sözleşmenin feshi yoluna gidilmesinin uygun olacağı düşünülmektedir.

Yukarıda açıklanan nedenlerle; Malatya isimli teknenin yapım surecinde ortaya çıkan itilafların giderilmesi ve ek maliyetlerin karşılanabilmesi için 5302 sayılı Kanunun 10. maddesinin 1. fıkrasının (e) ve (f) bendi uyarınca İl Genel Meclisinde görüşülerek karara bağlanması, yine 5302 sayılı Kanunun 64. maddesi uyarınca Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, sözleşme yapılan firmalar ve ilgili diğer kuruluşlarla ilişkileri yürütmek ve 659 sayılı KHK uyarınca tutara ilişkin olmayanlar ile 1.000.000 Türk Lirasına kadar olan uyuşmazlıklarda (1.000.000 Türk Lirası dahil) hukuk biriminin görüşü alınarak uyuşmazlıkların sulh yoluyla halli için uzlaşma yapmak üzere Malatya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İrfan Kaya’ya yetki verilmesi belirtilmiştir. uyuşmazlıkların sulh yoluyla halli için uzlaşma yapmak üzere Malatya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İrfan Kaya’ya yetki verilmesi uygun mütalaa edilmiştir.”

İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı ve AK Parti Grup Başkanı Mehmet Ali Doğan, “Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü Malatya’da dahil 16 ile 50 kişilik gemiler halinde ücretsiz verilmiş. Sayın Valimiz Nemrut’a turist taşımak ve turistik amaçlı olarak 50 kişilik gemiyi 100 kişiye çıkartmak için girişimde bulunmuş ve bunu da özel bir şirketle sözleşme yaparak gerçekleştirmiş. Bu konu İl Genel Meclisi’ne geldiğinde bu projeye para vermeyeceğimizi beyan etmiştik. Ancak bizim dışımızda, Meclis’in dışında gemi 100 kişiye çıkartılmış ve şuanda kapasitesi 100 olan bir gemi hazır.

Yalnız şirket ile yapılan sözleşme nedeniyle bazı çıkmazlara ve aksaklıklara girildi şuan. İkinci bir konu, esas önemli olan konu Sayın Valimiz bu sözleşmeyi yaparken Meclis Kararı alınmadan yapılmış. Önce bu hukuki sıkıntının çözülmesi gerekiyor, yoksa şirket ile muhatap olunamıyor. Sözleşmede belirtilen bazı hususlar yerine getirilemiyor. Yerine getirilmediği zaman sözleşmede de belirtildiği gibi 1 milyon TL tutarındaki parayı hangi taraf vazgeçerse tazminat ödeyecek. Bu konu da artık yapılacak herhangi bir iş ve işlem kalmamış. En doğru kararını şirket ile görüşülerek anlaşma yoluyla bu konunun hal edilmesi gerekiyor. Bunun hal edilmesi içinde İl Özel İdaresi Genel Sekreterine yetki verilmesi gerekmektedir. Gemi için kullanılan 750 bin euro. Bunun 250 bin eurosu hibe, 500 bin eurosu kredi şeklinde kullanılmış.

Biz tabi bunların tamamını üzerimize alacağız. Ama biz şuanda şirketin masrafı olan 150 bin TL ücreti ödeyeceğiz. Geminin yapımı için alınan kredide İl Özel İdaresi’nin üzerine geçecek ve İl Özel İdaresi’nin yasal süresi tamamlandığında gemi ile birlikte hepsi Malatya Belediyesi’ne ait olur. Herkes gemini aleyhinde konuşuyor ama iyi bir turizm şirketi bu gemiyi işletebilirde. Gemi, Belediye bünyesinde ya da bir şirkte kiraya verilerek çalıştırılabilirde. Bu kararımız geminin şuandaki hukuki sorunlarını çözmek için İl Özel İdaresi Genel Sekreterine yetki verilmesidir” diye konuştu.

CHP’li üye Vahap Altunok, “Bakanlık burada 500 bin veya 700 bin zarara gireceğine, İl bütçemiz 150 bin TL zarara girsin diye bir sonuç çıkartıyorum burada. Bunu yaptırımı yok muydu, bize bu kadar zarar geliyor. Bir bertaraf kararı bu” dedi.

CHP Grup Başkanı Mustafa Mengüç ise, “Gemi yapacağız hesabıyla gemi yapma kararını tek başına alan sayın ilin valisi, Meclis’e danışmadan bu kararı alarak yerine getirirken, bugün bunu yerine getiremediği zaman topu Meclis’e atıp, bu sorunu Meclis’in üzerinden yürütmeye çalışıyor. Biz baştan beri hem gemilerin yapılmasına, hem de Kültür Merkezi’nin yanında kerpiç evlerinin yapılmasına karşı olduğumuzu söyledik. Malatya’nın parasının çarçur edilmemesi gerektiğini söyledik.

Bu kararı sayın valimiz almışsa, ödenmesini de kendisinin karşılaması gerekirdi. Bu paranın kırsal kesimde sıkıtı çeken vatandaşlarımızın sorunlarını çözümü için harcanmasını isterdim. Valiliği ve şirketi 1 milyon TL tazminattan kurtarma hesabı yapılarak değil, bunu sözleşmesini kim yapmışsa, sorumluluğu da onlardadır. Buna karşıyız” ifadelerini kaydetti.

Yeniden söz alan İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı ve AK Parti Grup Başkanı Mehmet Ali Doğan,”Sayın valimiz Meclis kararını almadan yapmış, bu bir gerçek. Ancak bu yapıldı diye de ortada herhangi bir usulsüzlük ve yolsuzluk yok. Mevcut prosedür de bir aksama var.

Bu şirket ile sözleşme yapılırken hazinenin mevcut yerlerinden bunların kullanımına sunulması konusunda baçı taahhütlerde bulunulmuş. DSİ Genel Müdürlüğü sonradan bunlara karşı çıkmış. (Bazı yerlere liman ve sosyal tesis yapımı, Kömürhan sosyal tesisleri de dahil) Bunlar gerçekleşmeyince şirketinde bazı kanuni hakları ortaya çıkmış. Neticede vaz geçersek 1 milyon TL tutarında tazminatı ödemek zorundayız. O şirketten gemiyi borcu ile birlikte alırsak 150 bin TL ile bu işi biz kapatacağız” diye konuştu.

Malatya İl Özel İdaresi, bir süre önce yan yatan geminin kurtarılması için 60 bin TL tutarında bütçeden para aktarmıştı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 24
Bu Ay : 3822
Toplam : 3822

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom