112, Asılsız İhbarlardan Şikayetçi

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte 112’ye yapılan asılsız ihbarların, başka hastalara ulaşmada sıkıntı yaşanmasına neden olduğu bildirildi.

112, Asılsız İhbarlardan Şikayetçi Malatya Haber

Malatya İl Sağlık Müdürü Dr. Nail Umay, en büyük sıkıntılarının, kış aylarında 112’ye yapılan asılsız ihbarların olduğunu belirtti.

İl Sağlık Müdürü Dr. Umay, “Kış mevsiminde 112’ye yapılan asılsız ihbarlar başkasının canına mal olabilir. 112 ekiplerimiz kış hazırlıklarını tamamladılar. Garajdaki tüm araçların bakımlarını yaptırdık. Kış mevsimlerinin sert geçebileceği olasılığına karşı yaşanabilecek olumsuzluklara karşı önceden önlemlerimizi aldık, bu yıl şiddetli bir kış mevsiminin geçmemesini temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Asılsız ihbar yapanlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını ifade eden Umay, “Ekiplerimiz bir köy yolunda hasta kurtarma çalışması yaparken, başka bir köye dönmesi en az 3-4 saatini alıyor. Bu bizim için çok büyük bir sıkıntı. Doğa şartlarıyla mücadele ederek hastaya ulaşmaya çalışıyoruz. Vatandaşı sağduyuya davet ediyoruz. Asılsız ihbarlarda, kamu zararına sebep olduğu için savcılığa suç duyurusunda bulunuyoruz. Bu konuda tavizimiz yok. Çünkü o suiistimal ederken başka birinin ölümüne sebep olabilir. Asılsız ihbarda bulunan şunu unutmasın ki birinin ölümüne sebep verebilir ve o şekilde yargılanır. Lütfen gereksiz yere 112’yi arayarak ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızı zor durumda bırakmayalım” şeklinde konuştu.

Kış mevsiminde yapılan asılsız ihbarlara da dikkat çeken Umay, “Özellikle kış aylarında vatandaşlarımızı ihbar konusunda duyarlılığa davet ediyoruz. Herkesin hastası kendisine göre acil olabilir fakat bölgemizdeki yol durumu da ortada. Zaten valiliğimiz çalışmalarıyla köy yollarımız uzun süre kapalı kalmıyor. Onun için vatandaşlarımızı sağduyuya davet ediyoruz. Köy yolunu açtırmak için, tamir edilen telefonu test etmek için, canı sıkılıp sohbet etmek için vs. sebeplerle yapılan ihbarlar başka bir köyde yaşayan vatandaşın ölümüne sebep verebilir. Vatandaşımız hastasının aciliyetini 112’deki doktorlarla diyaloga geçerek, istişare ederek karar versinler. Basit bir boğaz enfeksiyonunda ateş yüksek olabilir ama genç yaşlardaki bir birey için çok önemli bir ciddiyet arz etmez. Ama diğer taraftan kalp krizi geçiren, beyin kanaması geçiren veya doğum hastası olabilir.

İnsanlar biraz empati yapması gerekir. Acil hasta ihbarlarında devletin tüm kurumları seferberlik haline geçiyor. Basit bir hastalık nedeniyle hasta almaya giderken, başka bir köydeki doğum hastası bir anneyi kaybetmek bizim için dünyanın yıkılmasıdır” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 642
Bu Ay : 6622
Toplam : 6622

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom