Çelikhan Yolu 44 Yıldır Bitirilemedi

Cumhuriyet Halk Partisi Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya-Yeşilyurt-Çelikhan-Adıyaman yolunun tam 44 yıldır bitirilemediğini söyledi.

Çelikhan Yolu 44 Yıldır Bitirilemedi Malatya Haber

umhuriyet Halk Partisi Malatya il binasında, İl Başkanı Enver Kiraz, merkez ilçe Battalgazi Başkanı Abdulvahap Ayzabar ve partililerle birlikte basın açıklaması yapan Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, karayollarındaki sorunlardan söz etti.

Ağbaba, “Size Türkiye’nin ulaşım tarihine geçecek bir örnek vermek istiyorum. Malatya-Yeşilyurt- Çelikhan-Adıyaman yolu tam 44 yıldır bitirilmeyi bekliyor. 44 yıl. Başka ülkede olsa 44 yılda yeni bir şehir oluşturulur. Ama 44 yıldır Malatya’da ki bir yol bitirilemedi. Defalarca gündeme getirilmesine rağmen, sorulara kulaklarını tıkayanlar her yıl ertesi yılı adres gösterip durdular. Kendi şehrine hızlı tren getirmek için çaba gösteren Ulaştırma Bakanı 2011 yılında bitirileceğini açıklamıştı ama o da hayal oldu. 2013’te bitecek dediler. Bu yılın da sonu geldi. Bakalım bu yol 45. yılına girecek mi göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Malatya’nın yatırımlar konusunda üvey evlat muamelesi gördüğünü dile getiren Ağbaba, “Yıllardır bitirilmeyi bekleyen Arapgir Çevre Yolu, yapımı yılan hikayesine dönen, defalarca bitim tarihi ertelenen Erkenek Tüneli, Doğu-Batı arasında ulaşım açısından büyük bir rol üstlenecek Malatya-Sivas Karayolu, ikinci kez ihaleye çıkarılan Malatya-Kayseri Karayolu üzerindeki Karahan Tüneli ve daha niceleri Malatya’nın AK Parti eliyle hızla geriletildiğinin göstergesi. Baraj yapıp sulama kanalı yapmıyorlar. Tünel yapıp zemin etüdü yapmıyorlar. Malatya’yı büyükşehir yapıyorlar ama büyükşehri kabuğuna hapsediyorlar. Sadece yapmadıkları değil, yapamadıkları yollarla da ünlü bir parti; AK Parti.

6 yıldan beri 1 metre ilerlemeyen Kuzey Çevre Yolu’nu yapacağım diye ısrar ediyorlar. Bilim adamları, tarım ve çevre uzmanları, şehir plancıları şiddetle karşı çıkarken bu konudaki ısrarın sebebini anlamış değiliz. 54 kilometrelik Kuzey Çevre Yolu üzerine 31 adet köprü, 14 adet farklı seviyede köprülü kavşak, 28 adet alt ve üst geçit yapılması gerekiyor. Sadece kamulaştırma bedelinin 100 milyon lirayı bulması beklenen proje Malatya için büyük kayıplara yol açacak. Malatya Ovasının en değerli arazilerine büyük zarar verecek Kuzey Çevre Yolu projesine derhal son verilmelidir. Malatya’ya bir çevre yolu mutlaka kazandırılmalı, ama bu yol, kentin güneyinden geçirilmelidir” şeklinde konuştu.

Ağbaba, açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Tabi ulaşımla ilgili sıkıntıları sadece Malatya yaşamıyor. Dün Habur Sınır Kapısı’nda, Mardin’de ve Nusaybin’de incelemelerde bulunduk. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu tarafından bölgede yaşanılan sıkıntıları tespit etmek üzere bölgeye gittik. Tek kelimeyle durum içler acısı.

İstanbul’da 2 kıta arası vapurla 15-20 dakikada geçilirken bu mesafeyi 4 dakikaya irdirdikleri için övünenlere, Marmaray’ın günlerce reklamını yapanlara, Habur’dan ayağının tozuyla gelmiş bir siyasetçi olarak sesleniyorum. Siz 4 dakikada kıtalararası geçerken, Habur’da 40 kilometre kuyruk oluşturan tır şoförleri 15 gün bekleyerek sınırdan geçebiliyorlar. Marmaray tamam, bir de Haburvay yapın da oradaki çileyi bitirin.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 287
Bu Ay : 4716
Toplam : 4716

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom