Dil Öğrenmek İsterseniz

Malatya İnönü Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Şahiner, “Bir dili öğrenmek istiyorsanız, o ülkede bir süre bulunmalısınız” dedi.

Dil Öğrenmek İsterseniz Malatya Haber

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Şahiner, Kampüs Fm’de İnanç Kara Ölmeztoprak’ın hazırlayıp sunduğu Panorama Programı’na katıldı.

Dil öğrenmenin zihni genç tuttuğunu ve öğrencilerle birlikte öğretmenlerin de bu dinamizmi sürekli yaşadığını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Şahiner, şunları söyledi:

“İÜ Yabancı Diller Yüksekokulu’ndaki öğrenci sayısı 500’e yaklaştı. Bununla birlikte lise ile üniversite arasında bir yıl eğitim veren ara bir dönem gibi olmamız nedeniyle, dil açısından bu dönemi çok önemsiyorum. Zorunlu ve isteğe bağlı hazırlık sınıfı eğitiminin verildiği Yabancı Diller Yüksekokulu’nda, öğrenciler eğitimlerinin ilerleyen yıllarında dil açığı yaşamamaları için bu dönemi çok iyi değerlendirmelidir. Yabancı dil gerek iş gerekse eğitim hayatı boyunca mutlaka gerekli olacaktır. Bunun eksikliği her ne kadar kurslarla özel derslerle giderilmeye çalışılsa da bu konuda yapılan en büyük yanlışlardan birisi; sınav geçmeye yönelik alınan derslerdir. Birtakım sınavlarda geçişi sağlayan notları almak elbette önemlidir ancak bu durum; o dili öğrenmeye çalışılarak yapılabilinir, sınavı geçmeye yönelik ezber bilgilere yönelerek değil. Bu konuda benim önemli diyebileceğim bir husus da, bir dili öğreniyorsanız ve eğer imkanınız varsa, hayatınızın belirli bir bölümünde, o dilin konuşulduğu ülkeye gitmenizin son derece faydalı olduğudur. Mutlaka belirtmeliyim ki 21. Yüzyılda İngilizce bilmek, uluslar arası arenada sizi çok iyi yerlere getirebilir.

Akademik kariyer, öğretmenlik ve dil öğrenmek sabır gerektiren uğraşlar. İyi bir İngilizce eğitmeni, sabırlı, becerikli, rol yapma yeteneği kuvvetli bir kişi olmalıdır. Dil öğrenmekten kesinlikle korkulmamalı ve bir dili öğrenmenin, sürekli biçimde duyarak ve kullanarak geliştirebildiğimiz bir durum olduğu unutulmamalı.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 634
Bu Ay : 5828
Toplam : 5828

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom