Raylı Sistemler Avrupa Yolunda

Almanya'daki raylı sistemlerin eğitim, işletme, bakım ve onarım yöntemlerinin incelenerek Türkiye’ye adaptasyonu konulu Avrupa Birliği (AB) Leonardo da Vinci (VETPRO) Projesi 10-25 Kasım 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Raylı Sistemler Avrupa Yolunda Malatya Haber

Proje ile ilgili olarak Malatya Şehit Kemal Özalper Anadolu Teknik Meslek Lisesi Raylı Sistemler Teknolojisi Alan Şefi Fikret Nurettin Kapudere şu açıklamalarda bulundu:

“Bu proje, Malatya Şehit Kemal Özalper ve Adapazarı Fatih Teknik ve Endüstri Meslek Liseleri, TCDD Malatya 5. Bölge Müdürlüğü, TCDD Genel Müdürlüğü Eğitim ve Öğretim Dairesi Başkanlığı, Sakarya Üniversitesi KATEMER’i kapsamaktadır.

Kurumlar olarak ortak gayemiz; Avrupa ülkelerinde uygulanan hafif ve ağır raylı sistemlerinin, işletim, bakım, onarım ve eğitim yöntemlerinin araştırılarak uygulamalarına yönelik farklılıklarını görmektir.

Ulaştırma Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasındaki protokolle TCDD’nin eğitime destek verebileceği yerlerde Meslek Liseleri Bünyelerinde Raylı Sistemler Teknolojisi adı ile bölümler açılmıştır. Bu alan aynı zamanda belediyelerin işlettiği hafif raylı sistemlerin işletim, bakım/onarımı için de eleman yetiştirmektedir. Ancak bu alanın eğitim-öğretim geçmişinin yeni olması nedeniyle bilgi ve tecrübeler yeterli değildir.

Amacımız, AB ülkelerinde raylı sistem taşımacılığı çok yaygın olduğundan bu alanda faaliyet gösteren kurumların çalışmalarını inceleyerek sahip olunan uygulamalardaki bilgi ve tecrübelerin güçlendirilmesi, eğitime aktarılmasıdır.
Bu proje ile Raylı Sistemlere ait uygulanan yöntem ve eğitim teknikleri hakkında bilgi edinilmesi, Avrupa ülkelerindeki Raylı Sistemlerin işletme bakım/onarım ve mesleki eğitim süreçlerinin incelenerek adaptasyonunun sağlanması hedeflenmektedir.

Raylı sistem taşıtlarının gerek ulusal gerekse uluslararası seferler yaptığı düşünülürse; bu taşıtların farklı ülke ve yollarda seyri, bakımı/onarımı, işletimi ve eğitimi ile ilgili ortak mesleki bilgi, beceri ve anlayışlar geliştirmek, daha güvenilir mesleki referans kaynakları oluşturmak ve ülkeler arası kültürel değişime katkıda bulunmak istiyoruz.
Projemizle; Raylı Sistemlerde eğitim alan ve veren kişilerin, mesleki eğitim içinde ve dışında tüm düzeylerde beceri ve yeterliliklerinin artırılması, Özellikle teknolojik ve örgütsel değişimi güçlendirmek üzere uyum sağlayabilmeyi artırıp geliştirmeye yönelik mesleki eğitimde ve hayat-boyu beceri ve yeterlilikler kazanmada kalitenin yükseltilmesi ve bunlara erişimin iyileştirilmesi amaçlanmaktadır.”

10-25 Kasım 2013 tarihleri arasında Almanya’nın çeşitli kentlerinde proje gereği programlar gerçekleştirileceği kaydedildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 856
Bu Ay : 5746
Toplam : 5746

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom