Tamamlanan Barajlar Balıklandırılıyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü 2013 yılı balıklandırma çalışmaları kapsamında Malatya Boztepe Recai Kutan Barajı’na ve Kapıkaya Turgut Özal Barajı’na 100’er bin adet yavru sazan saldı.

Tamamlanan Barajlar Balıklandırılıyor Malatya Yaşam-Sağlık

DSİ Genel müdürlüğü baraj ve göletlerin mevcut balık stoklarının korunması, ekonomik değeri yüksek balık türlerinin artırılmasını sağlamak maksadıyla uyguladığı balıklandırma çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Bu çalışmalar kapsamında Malatya Boztepe Recai Kutan Barajı’na 100 bin, Kapıkaya Turgut Özal Barajı’na da 100 bin adet olmak üzere 200 bin yavru sazanı baraj sularına bıraktı.

Talimatı Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Verdi

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatları ile balıklandırma çalışmalarının yapıldığı bu iki baraj 12.12.2012’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirilen 112 tesis arasında yer alıyordu. Malatya Kuruçay Deresi üzerinde inşa edilen Boztepe Recai Kutan Barajı Projesiyle, Yazıhan Ovası’nda yaklaşık 117 bin dekar arazinin sulanması, Mamikan Deresi üzerinde inşa edilen Kapıkaya Turgut Özal Barajı ile de Kale Ovası’nda 40 bin dekar arazinin sulanması hedefleniyor.

“Barajların Yapımını Biz Hızlandırdık”

“Malatya’mızın yıllarca hasretle beklediği Kapıkaya Barajı ki biz bu baraja Merhum Cumhurbaşkanımız Turgut Özal'ın ismini verdik” diyen Prof. Dr. Veysel Eroğlu,  “Boztepe ismini verdik. Bu barajlar 1997 ve 1998 yıllarında ihale edilmiş 2003 yılına kadar iz bedelle beklemeye alınmıştı. Her iki barajın da yapımını biz hızlandırdık ve açılışlarını gerçekleştirdik. Şimdi ise bu barajlarımızı balıklandırarak bölgedeki ticari ve olta balıkçılığının gelişmesine katkıda bulunuyoruz” diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 733
Bu Ay : 5099
Toplam : 5099

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom