İş Güvenliğinin İşletmelerde Uygulanması

Türkiye’de geçen yıl yaşanan iş kazalarında 2 bin 200 kişinin öldüğü belirtilirken, bu nedenle iş sağlığı ve güvenliğine daha fazla önem verilmesi gerektiği ifade edildi.

İş Güvenliğinin İşletmelerde Uygulanması Malatya Yaşam-Sağlık

Malatya Şehit Kemal Özalper Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nin Raylı Sistemler Teknolojisi Bölümü öğrencilerine okul salonunda, ‘İş Güvenliğinin İşletmelerde Uygulanması’ konulu seminer verildi.

Seminerin açılış konuşmasını yapan Raylı Sistemler Teknolojisi Alan Şefi ve Proje Koordinatörü Fikret Nurettin Kapudere, “Avrupa Birliği Bakanlığı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’nın (Ulusal Ajans) Hayat Boyu Öğrenme Programı (LLP) Leonardo da Vinci (LDV) Hareketlilik projeleri kapsamında gerçekleştirdiği ‘İş Güvenliğinin İşletmelerde Uygulanması’ adlı projesinin ardından yaygınlaştırma faaliyetlerine devam ediyoruz” dedi.

Kapudere, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“İş güvenliğinin işletmelerde uygulanması konulu proje çerçevesinde; ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Kurumları’ ile irtibata geçilerek, İris Akademi Malatya Şubesince staj yapacak öğrenci ve koordinatör öğretmenlere İş sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili seminer faaliyetleri düzenlendi. Her yıl tüm mesleki eğitim veren okullarda İş güvenliği ve İşçi Sağlığı eğitimi verilmesi konusunda görüş bildirdik. Milli Eğitim Müdürlüğü ile irtibata geçilerek; her eğitim-öğretim başlangıcında staj yapacak öğrencilere, işletmeye gitmeden bu eğitimlerin verilmesi gerekir.”

İş güvenliğinin işletmelerde uygulanması konulu semineri veren İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Uzmanı Cengiz Otlu, “Ülkemizde 2011 yılında iş kazasından bin 654 kişi ölmüştür. 2012 istatistikleri henüz yayınlanmadı ama geçen yıl iş kazalarından dolayı 2 bin 200 olduğu söyleniyor” diye konuştu.

İş sağlığı ve güvenliğine daha fazla önem verilmesi gerektiğini bildiren Otlu, “İş kazaları sonucunda ölüm ve yaralanmaların yanı sıra maddi kayıplar da oluşuyor” şeklinde konuştu.

Son yıllarda çıkarılan yasalarla İş sağlığı ve güvenliğine daha fazla önem verilmeye başlandığına dikkat çeken Cengiz Otlu, geçen yılın haziran ayından itibaren çıkarılan İş sağlığı ve güvenliği kanunu ve çıkarılan yönetmeliklerle birlikte İş sağlığı ve güvenliğine daha fazla önem verildiğini ifade etti.

İş kazalarının önlenmesi için gerekli aletleri kullanmanın ve iş kazalarını önleyici tedbirlerin alınmasının önemli olduğunu vurgulayan Otlu, İş sağlığı ve güvenliğinde çalışanların da ihmali olduğunu, bu nedenle çalışan kişinin ihmal etmeden gerekli tedbirleri alması gerektiğini kaydetti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 382
Bu Ay : 900
Toplam : 900

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom