Malatya Hekimhan Eğitim Derneği Açıldı

Malatya Hekimhan ilçesinde çok sayıda davetlinin katıldığı açılışla eğitim derneği açıldı.

Malatya Hekimhan Eğitim Derneği Açıldı Malatya İlçe

“Müslüman, yaşamak için değil, yaşatmak için yaşar”

Açılış, araştırmacı yazar Ramazan Kayan’ın verdiği konferansla gerçekleştirildi. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan açılış programı araştırmacı yazar Ramazan Kayan’ın ‘Değişen Zamanda Değişmeyen Sorumluluklarımız’ konulu konferansıylaevam etti. Çok sayıda davetlinin katıldığı programa Malatya Meşale Derneği ve MAZLUM-DER Malatya Şubesinden de üst düzeyde katılım sağlandı.

“Hayat sürüyor, zaman değişiyor… Ancak değişmeyen bir gerçek var” diyen Kayan Hoca, “mevsim hangi mevsim olursa olsun, konjektör nasıl devam ederse etsin, konsept bizi nereye taşırsa taşısın değişmeyen sorumluluklarımız var. Allah’a olan akdimiz var, Rabbimizle olan mukabelemiz var, Qalu Bela’da Rabbimize verdiğimiz bir cevabımız, bir sözümüz var. Yani biz bu Dünya hayatına sözleşmeli gelmişiz. Anlamsız bir hayata adım atmamışız. Yani bizim sorumluluklarımız var, bitmeyen ve sönmeyecek olan bir davamız var” ifadeleriyle konuşmasını sürdürdü. Kassas Suresi okuduğu bir ayetle konuyu anlaşılır kılan Kayan hoca salondakilerin pür dikkat takip ettikleri konferansına şu ifadelerle devam etti:

“Müslüman, başkası için yaşama erdemini kuşanan insandır”

“Bizim kendimize ilk sorumluluğumuz halife olabilmek, Arzın imamı olabilmek, yeryüzünün varisi olabilmek, Dünyanın şahitleri olabilmek ve çağa tanıklığımızı sürdürebilmektir. İki milyara yakın Müslüman nüfusunun, bunca sayılarına rağmen özgüvenlerini kaybettiklerini görüyoruz. Özgüvenini kaybeden bir Müslüman nasıl halife olabilir, Arzın sorumluluğunu nasıl taşıyabilir? Bun nedenle bizim yapacağımız ilk iş kendimizi keşfetmektir. Biz Allah için olursak Allah da bizim için olur; bizimle beraber olur. Allah’ın bize verdiği zenginlikleri, yetenekleri, gücü Allah için harekete geçirelim, devreye koyalım. Yeni kurulan Hekimhan Eğitim Derneği’nin arı kovanı gibi çalışması lazım. Derneğin binasının sürekli gençlerle dolup taşması lazım. Bir mektep, bir medrese olaması lazım. Çacuklarımızın ilk aşıyı bu dernekte alması lazım. Onun için bu Allah’ın bir fırsatıdır, bir ikramıdır diye değerlendiriyorum. Bu fırsatı kaçırmamak için herkesin gücü nispetinde elini taşın altına koyması lazım. Daha fazla gecikmeden, daha fazla ertelemeden; hemen şimdi! Çünkü siz insanlık için çıkarılmış hayırlı bir ümmetsiniz. Şimdi kendi kendimizi sorguya çekelim; bu güne kadar insanlık için ne yapabildik? Kaç kişinin namaza başlamasına vesile olabildik? Müslüman kendisi için yaşayan insan değil, başkası için yaşayan insandır. Müslüman, başkası için yaşama erdemini kuşanan insandır. Müslüman, yaşamak için değil, yaşatmak için yaşar. İnsanlığın derdini yüreğinde taşır. İnsanlığa karşı olan sorumluluğuyla iştahı kaçar, düzeni bozulur.

İşte bizim toluma bakışımız, toplumsal sorumluluğumuz. Şimdi soruyorum; ey namaz kılan kardeşlerim! Kaç kişiye namazı sevdirdiniz? Ey Kur’an okuyan kardeşlerim, kaç kişiye Kur’an öğrettiniz? Ey Allah’ı seven kardeşlerim, kaç kişiyi Allah’la barıştırdınız? Sizin vesilenizle kaç kişi secdeye yöneldi?”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 918
Bu Ay : 3402
Toplam : 3402

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom