4. Film Festivalinin Tanıtımı Yapaıldı

Malatya'da bu yıl 15-21 Kasım tarihleri arasında toplam 136 filmin gösterileceği Malatya 4. Uluslararası Film Festivali için İstanbul’da tanıtım toplantısı düzenlendi.

4. Film Festivalinin Tanıtımı Yapaıldı Malatya Kültür-Sanat

İstanbul Beşiktaş’taki Four Seasons Otel’de düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Vali Vasip Şahin, film festivalinin, Malatya Valiliği’nin koordinasyonunda, Malatya Kayısı Araştırma-Geliştirme ve Tanıtım Vakfı tarafından; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Fırat Kalkınma Ajansı, Malatya Belediyesi ve İnönü Üniversitesi'nin destekleriyle düzenlendiğini söyledi.

Fuarın her geçen yıl daha da kapsamını büyüttüğünü belirten Vali Şahin, “Malatya 7 bin yıllık tarihe sahip önemli bir yerleşim merkezi. Yine Malatya birçok devlet adamı, siyasetçi ve sanatçı yetiştirmiş, bu anlamada Türkiye’ye önemli değerler kazandırmıştır” dedi.

Vali Şahin, şöyle devam etti: “4. Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında yarışmacı filmler ve Türkiye prömiyeri yapacak uluslararası filmler başta olmak üzere ustalardan seçkiler, belgesel gösterimleri, bağımsız sinemanın son örnekleri, ülkemizden ve dünyadan kısalar gibi başlıklar altında toplam 136 film gösterilecek.

österimlerin birçoğu yönetmen ve oyuncuların katılımıyla olurken, gösterimler sonrası söyleşiler gerçekleştirilecek. Film seçkilerinin yanı sıra gerçekleştirilecek atölye çalışmaları, sergiler ve söyleşilerle Malatyalılar ve sinemaseverler bir kez daha festivalin keyfini sürecek. 15 Kasım Cuma akşamı, Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan Festival Açılış Töreni’yle başlayacak festival heyecanı 21 Kasım Perşembe akşamı düzenlenecek Festival Kapanış Töreni’nde ödüllerin verilmesiyle son bulacak.”

Vali Şahin, festivalin resmi organizasyondan çıkarılması gerektiğini vurgulayarak, festivalin sürdürülebilmesi için sivil inisiyatifin organizasyona sahip çıkması çağrısında bulundu.

Malatya Belediye Başkan Yardımcısı Alican Bozkurt ise festivalin yine sivil inisiyatif tarafından yürütülmesi gerektiğini ifade ederek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Film festivali danışma kurulu üyesi Alin Taşçıyan da festivalde yarışacak olan filmleri açıklayarak, “9 filmin yarışacağı Ulusal Uzun Metraj yarışma kategorisinde Alphan Eşeli'nin Eve Dönüş-Sarıkamış 1915, Hakkı Kurtuluş ve Melek Saraçoğlu'nun yönettiği Gözümün Nuru, Can Kılcıoğlu'unun yönettiği Karnaval, Ramin Matin'in yönettiği Kusursuzlar, Semir Aslanyürek'in yönettiği Lal, Lusin Dink'in yönettiği Saroyan Ülkesi, Faysal Soysal'ın yönettiği Üç Yol, Biket İlhan'ın yönettiği Yarım Kalan Mucize ve Mahmut Fazıl Coşkun'un yönettiği Yozgat Blues adlı filmler yarışacak.

15 filmin yarışacağı Ulusal Kısa Film yarışması kategorisinde ise Hüseyin Aydın Gürsoy'un 8 Ay, Güçlü Aydoğdu'nun yönettiği Açlık, Sinan Sertel'in yönettiği Adem'in Hikayesi, Çiğdem Topaloğlu'nun yönettiği Avni Amca, Barış Konbal'ın yönettiği Bir Porsiyon Aşk, Bülent Öztürk'ün yönettiği Küçük Pencereli Evler, Deniz Tarsus'un yönettiği Mod, Nail Pelivan'in yönettiği Ölmez Ağacın Gölgesinde, Güven Kara'nın yönettiği Patik, Onur Yağız'ın yönettiği Patika, Tunç Şahin'in yönettiği Sadece Tek Bir Gün, Jale Akgöl'ün Sıradaki, Umut Subaşı'nın yönettiği Ü.N.K, Ömer Günüvar'ın Yaşam Merkezi ve Nadim Güç'ün yönettiği Yolculuk filmleri yarışacak” şeklinde bilgi verdi.

Bu arada, uluslararası uzun film yarışma kategorisinde ise Bal (Fransa), Bethlehem (Belçika), Hayatın Baharı (Gürcistan, Almanya, Fransa), Ilo Ilo (Singapur), İdeal Kent (İtalya), Kendini tut (Fransa), Köpeğim Killer (Slovakya-Çek Cumhuriyeti), Ömer (Filistin), Papusza (Polonya), Sefertası (Hindistan, Fransa, Almanya, ABD) adlı filmlerin yarışacağı belirtildi.

Film Festivali Proje Direktörü Nesim Bencoya, Malatya Film Festivali’nin doğu ile batıyı buluşturan bir noktaya geldiğini söyleyerek, “Uluslararası bir festival olarak adını duyuran 4. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde doğu ve batı buluşuyor. Festivalde bu yıl Filistinli Yönetmen Rashid Masharawi ve Hırvat sinema ve tiyatro oyuncusu, tiyatro yönetmeni, müzisyen Rade Serbedzija da onur ödülüne değer görülen isimler arasında” diye konuştu.

Düzenlenen tanıtım toplantısına; Malatya Valisi Vasip Şahin, Malatya Belediye Başkan Yardımcısı Alican Bozkurt, Film Festivali Danışma Kurulu Üyesi Alin Taşçıyan, Program Direktörü Nesim Bencoya, Kemal Sunal’ın eşi Gül Sunal, Malatyalı tiyatro sanatçısı Kenan Işık ile birlikte kalabalık bir topluluk katıldı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 160
Bu Ay : 3717
Toplam : 3717

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom