Marol Gap Bölgesinde Alternatif Ürün Oluyor

GAP bölgesinin bereketli topaklarına ekimi yapılan marul, çiftçi ve işçinin yeni umudu oluyor.

Marol Gap Bölgesinde Alternatif Ürün Oluyor Bölge

Şanlıurfa’nın ördek köyünde çiftçilik yapan Mahmut Yazar, marulu ilk kez olarak ekime başladığını, bu ürün matematiksel olarak kazanç sağlayacağını düşünerek 100 bin fidan toprağa ektiğini söyledi.

Bölgede bir ilk olduğunu söyleyen Yazar, marulun da GAP çiftçisine yeni ürün olarak katılacağını ve büyük ölçüde bölgeye maddi katkı sağlayacağını belirterek, “Marul toprağı pek işgal etmiyor. Yaklaşık 45 günde yetişen bir üründür. Çiftçimiz için ek olarak bir kazanç kapısı olacaktır. Bu vesileyle hem çiftçimiz kazanıyor ve halkımız kazanıyor” dedi.

Daha öncelerde konuşulan hal yasasının gündeme gelmesini istediklerini de ifade eden Yazar, “Eğer hal yasası olursa çiftçimiz ürünlerinde daha rahat kazanç sağlayabilir. Pamuk ve mısıra verilen teşvik, bölgeye kazandırılan diğer ürünlere de verilirse çiftçilerimiz yeni ürünlere yönelecek. Bölgede farklı bir kalkınma sağlanacak” diye konuştu.

İşçilik yapan Ali Kayış ise, tarlada çalışan işçilerin bu durumda memnun olduklarını belirterek, “Önceleri Adana ve Antalya'ya çalışmaya gidiyorduk ama şimdi ise GAP bölgesinde verilen imkânlardan kendi memleketimizde çalışıyoruz. Başka yerlere gitmiyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 453
Bu Ay : 3897
Toplam : 3897

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom