Hamilelikte En Çok Merah Edilen Konular

Acıbadem Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Sarp Özcan, hamilelikle ilgili merak edilen sorulara açıklık getirdi.

Hamilelikte En Çok Merah Edilen Konular Malatya Yaşam-Sağlık

Bebeğin cinsiyetini önceden belirlemek mümkün mü?

"Bebeğin cinsiyetini belirlemek mümkün değil. Yiyecek içeceklerin seçimi ya da cinsel ilişkinin günü bebeğin cinsiyeti üzerinde bilimsel olarak hiçbir rol oynamıyor. Bu, tamamen bir doğa olayı. Yumurtayı Y kromozumu taşıyan bir sperm döllerse erkek, X kromozomu taşıyan bir sperm döllerse kız bebek dünyaya geliyor."

Cinsiyet belirlenmesinde genetiğin önemi var mı?

"Cinsiyet belirlenmesinde genetiğin önemi yok. Bir ailede hep kız ya da hep erkek çocuğu oluyor gibi bir kanı ortaya koymak da doğru değil."

Hamilelikte mide bulantısı ve kusmanın bebeğe zararı var mı?

"Gebelik bulantıları ve kusmalarının bebeğe hiçbir zararı yok. Bu bulantılar özellikle sabah saatlerinde sıklıkla görülüyor. Ancak yüzde 2-3’ünde bu durum çok şiddetleniyor. Anne adayları yemek yiyemez hale gelebiliyor. Bu hastalara biz müdahale etmek durumunda kalıyoruz ve serum tarzı tedavilerle mide bulantısını azaltıcı haplar veriyoruz. Genelde 11. haftadan sonra bu bulantılar geçiyor. Gebelik bulantılarının sebebi hormonların yüksek olması. Bu nedenle bulantı sorunu yaşayanların gebelikleri çok daha iyi sonuçlanıyor. 11. haftadan sonra bulantıları geçmeyen hastalarda altta yatan gastrit, ülser, tiroid, karaciğer fonksiyon bozukluğu, safra tıkanması gibi sorunlar olabiliyor. Bu hastalıkların mutlaka kontrol edilmesi gerekiyor."

Mide bulantılarını azaltacak bir yöntem var mı?

"Bunun dışında az az sık sık yemek, yemeklerde su içmemek, parfüm ya da yemek kokusundan uzak durmak, zencefil çayı içmek ya da hapı kullanmak mide bulantılarını azaltıcı yöntemler arasında yer alıyor."

"Çok hareket etmek bebeğin durumunu etkiler mi?

"Gebelikte düşük tehlikesi gibi bir durum söz konusu değilse zaten hareketli bir yaşam tarzı öneriyoruz. Sadece düşük riski olan anne adaylarının ilk 3 ay istirahat etmeleri gerekiyor. Ama sağlıklı bir gebelik rahat bir doğum ve kardiyovasküler fonksiyonların iyi olması için hamilelerin mutlaka egzersiz yapmaları gerekiyor."

Hamilelikte kilo alımının hangi sınırlarda olması gerekiyor?

"Gebelikte kilo alımı gerçekten çok önemli ve mutlaka belirli sınırlar altında kalması gerekiyor. Fazla kilosu olanların 5-9, normal kiloluların 10 - 15, aşırı zayıfların ise 20 kiloya kadar almaları normal olarak kabul ediliyor. Çok zayıf olanların gebeliklerinde kilo almamaları erken doğum riskinin yaşanmasına ya da bebeğin düşük doğum ağırlıklı olmasına neden olabiliyor. Ancak anne adayının çok zayıf olması kadar fazla kilolu olması da tehlike oluşturuyor. Fazla kiloyla birlikte diyabet, preeklemsi, yüksek tansiyon ve kardiyovasküler sistem sorunları gibi birçok hastalık yaşanabiliyor. Ayrıca obez bir annenin gebeliğini takip etmek, ultrasonda doğru görüntü almak ve anomalilerin tespiti de zor. Bebek sahibi olmak isteyen anne adaylarının hamilelik öncesinde mutlaka kadın doğum uzmanlarına görünmeleri ve daha önce geçirdikleri hastalıklarla fazla kilolarını kontrol altına almaları gerekiyor."

Bebeğin sağlıklı kilo alması için dikkat edilmesi gereken noktalar neler?

"Hamilelikte anne kilo alımını güzel kontrol eder, metabolik ve kardiyovasküler sorunlarını kontrol altına alabilirse bebekte de sağlıklı kilo alımı gerçekleşiyor. Gebeliğin ilk 3 ayında herhangi bir hormonel problemin olmaması daha iyi bir plasenta oluşumu bebekle anne arasında daha iyi bir kan alışverişi bebeklerin çok daha sağlıklı olmasına neden oluyor. Doğum kilosu 2 bin 400'den az olan bebeklerin kas sistemlerinin az gelişmiş olması ileriki yıllarda kardiyovasküler sorunlar yaşamalarına neden olabiliyor."

Hamilelikte spor yapılmasının bir sakıncası var mı?

"Anne adayı daha önce spor yapıyorsa devam edebilir. Ancak yeni spora başlamak ya da travmatik sporlar yapmak tehlikeli olabiliyor. Yürüyüş kardiyovasküler sistem için çok yararlı ama vücudun üst kısmını çalıştırmıyor. Fakat hamilelikte bütün kasların çalışması gerekiyor. Pilates veya yoga hamilelikte en çok tercih edilen egzersizler arasında yer alıyor. Ancak masa başında boyun ve omuz kaslarını hareket ettirmek bile hamilelikte oluşan kronik ağrıların giderilmesinde etkili."

Hamilelikte mutlaka yenilmesi gereken yiyecekler neler?

"Hamilelikte sağlıklı beslenmenin önemi büyük. Protein ve karbonhidrat miktarlarının doğru bir şekilde ayarlanması gerekiyor. Et ve balık hamilelerin mutlaka yemesi gereken yiyecekler arasında yer alıyor. Haftada 2 gün balık, 2 gün et yemeleri bebeğin sağlığı açısından çok önemli. Vejetaryen hamilelerin soya ya da tofuyla bunu tolare etmeleri gerekiyor. Ancak kırmızı et yemeyenlerin folik asit ilavesi almaları şart. Günde 3- 4 adet meyve yenilmesi gerekiyor. Meyve ile alınan mineral desteği kabızlığı engelliyor. Ayrıca yeşil yapraklı sebzeler ve posadan zengin gıdalar da hamile beslenmesinde büyük önem taşıyor. Yeterli kalsiyumu alabilmeleri için hamilelerin günde 2 bardak az yağlı veya yağsız süt içmeleri gerekiyor. Yumurta, protein yönünden çok zengin bir gıda. Bu nedenle günde 1 adet yumurta yenilmesi protein ihtiyacının karşılanması açısından büyük önem taşıyor."

Hamilelikte folik asit almanın önemi nedir?

"Bebekte oluşabilecek noral tup defektini ihtimalini azaltmak için anne adaylarının mutlaka folik asit takviyesi almaları gerekiyor. Eğer ailede noraltup defekti yüksek biri varsa hamile kalmadan 1 ay öncesinden yüksek doz, daha önceden böyle bir sorun yoksa gebelikten yaklaşık 3- 4 ay önce başlanan düşük doz folik asit yeterli."

Doğumdan ne kadar sonra spora başlanabilir?

"Hasta ne zaman kendini spora hazır hissederse o zaman başlayabilir. Günümüzde sezaryende çok minimal işlemler yapılıyor ve normal doğumdan çok da farkı kalmıyor. Bu nedenle sezaryen doğumdan 2 hafta sonra spora başlanabiliyor. Kilo çok fazla yerleşmeden egzersize başlamak gerekiyor."

Hamilelikte cinsel ilişki sakıncalı mı?

"Gebelik bir hastalık olmadığı için bu dönemde cinsel hayatta da bir kısıtlama yapmaya gerek yok. Ancak gebeliği kanamalı seyredenlerde ilk 3 ay cinsel ilişki yasaklanabiliyor. Gebelikte cinsel ilişkileri devam eden kişilerin doğumları çok daha başarılı oluyor. Hatta eşlerin birbirleriyle olan ilişkilerinin de iyi olması açısından da hamilelikte cinsel ilişki etkili. 37. haftaya kadar cinsel ilişkide bir sakınca bulunmuyor."

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 347
Bu Ay : 7493
Toplam : 7493

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom