Torunlarına Patik Örüyor

Malatya’da 108 yaşında olan nine, eline şişleri alarak çorap örüyor. Asırlık nine gözlerinden memnun, ancak ağrıyan dizleri nedeniyle ayağa kalkamıyor.

Torunlarına Patik Örüyor Malatya Yaşam-Sağlık

Malatya’da yaşayan 108 yaşındaki Basey Akgül, bir asırı geçen yaşına rağmen, halen dinçliğini koruyarak el işi çorap örüyor. Basey nine, konuşurken zaman zaman Türkçe, zaman zamanda Kürtçe konuşarak kendisini çok rahat ifade ediyor.

Çorapları hayrına ördüğünü söyleyen Basey Akgül, “Gözlerim çok iyi, ancak dizlerim ağrıyor” dedi. Yaşının 108 olduğunu söylerken gülen Basey nine, şuanda oğlunun yanında kaldığını ve gelinin kendisine baktığını belirtti.
Konuşurken manide söyleyip gülen Basey nine, yıllar önce trafik kazasında kaybettiği oğlu için ise Kürtçe ağıt yakarak ağladı.

Eşini 15 yıl önce kaybettiğini söyleyen Basey nine, “Ben 15 yaşında gelin oldum. Geldim kaynanam, o çocuk getiriyor, bende getiriyorum. 4 oğlan, 3 kızım oldu. Ben kaynanama bakıyordum kendisi doğum yapıyordu, bende doğum yapıyordum. Beraber doğum yaptım. Benim kaynanam üveydi. Kocam anası genç iken ölmüş” dedi.
Hekimhan ilçesine bağlı Kavarcık Köyünde otururken, köyün şartlarında tüm işleri yaptığını söyleyen Basey Nine unutamadığı bir olayı ise şöyle anlattı, “Köyde yaylaya gidiyorlardı. Köyde yaylaya gitmişlerdi. Bende hamileydim, ben kaldım. Bir kızım oldu. Sabah oldu kalktım, bir hedik (Buğdayın yumuşayana kadar pişirilmesi) pişirdim bana. Bir teşt (Hamur teknesi) ekmek pişirdim. Kayınbabam geldi, ‘Aferin’ dedi. Birde dönüp bakınca, kızı beşikte gördü.”
Genç kızken ata tek başına bindiğini de söyleyen Basey nine, “Gelin olunca ata binip geldim” diyerek at ile ilgili mani söyledi.

Basey nine, son 2 yıla kadar çok dinç kaldığını, ancak son 2 yıldan beri dizlerindeki rahatsızlık nedeniyle evde yatağa uzanıp, çorap ördüğünü söyledi.

Torunlarının sayısını bilmediğini belirten Basey nine, “Çok sayıda torunum var” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 306
Bu Ay : 4104
Toplam : 4104

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom