Kontrolsüz Diyabetin Tehlikesi

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mete Açıkgöz, kontrolsüz diyabetin görme kaybına yol açtığını kaydederek, şeker hastalarının dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

Kontrolsüz Diyabetin Tehlikesi Malatya Yaşam-Sağlık

Özel Gözde Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mete Açıkgöz, kontrolsüz diyabet sonucunda görme kaybı yaşayan iki hastaya başarılı bir operasyon uyguladıklarını ifade ederek, şeker hastalığının görme kaybına yol açabildiğini kaydetti. Özellikle kontrolsüz diyabetin görme kaybına neden olduğunu vurgulayan Açıkgöz, şeker hastalarına uyarılarda bulundu.

Açıkgöz, Adıyaman’dan gelen 55 yaşındaki Sabri Yeşilyurt’un kendilerine geldiğinde sadece ışık görmesinin olduğunu belirterek, “Hastamız, Adıyaman Çelikhan’dan geldi. Hastamızda kontrolsüz bir şeker hastalığı vardı. İlaçlarını kullanmamış. Şeker, görme kaybına yol açabilmekte. Hastamız bize geldiğinde sadece ışık görmesi vardı. Işıktan başka bir şey görmüyordu. Muayenesinde gözünün arkasında komple kanama, artı membran, retina ve vitus arasında hematon vardı. Biz hastaya anında müdahalede bulunduk. Kanamalarını temizledik, membranlarını soyduk. Kanını boşalttık. Ameliyat sırasında komple lazerini yaptık. Tekrar kanama olmasın diye ağır bir silikon koyduk. Hastamızın ameliyattan sonra görmesi yüzde 200 arttı” dedi.

Gözün arka duvarını ilgilendiren her türlü ameliyatları yapabildiklerini kaydeden Açıkgöz, “Buradaki amacımız üniversitelerde olan yoğunluğu azaltabilmek. Hastalara anında müdahalede bulunabiliyoruz. Şeker hastaları, retinaya ait tüm hastalıklar ve gözün arka duvarını ilgilendiren tüm ameliyatları Özel Gözde Hastanesi’nde yapmaktayız. Göz kliniğimiz Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya hitap etmektedir. Çünkü bu tür ameliyatlar sadece üniversitelerde yapılabilmekteyken, biz kliniğimizde bu ameliyatları gerçekleştirebiliyoruz” ifadelerini kullandı.
Açıkgöz, 23 yaşındaki Bilal Çelik’in de, kendilerine geldiğinde görme düzeyinin el hareketleri seviyesinde olduğunu belirterek, “Hastamız 23 yaşında ve insüline bağlı bir diyabeti var.

Hastamız ilaçlarını düzenli olarak kullanmamış. İnsülini kullanmayınca, şeker hastalığı çok tehlikeli bir hastalık halini alıyor. Görme kaybına kadar yol açabiliyor. Hastamız insülini kullanmayınca, bize geldiğince görmesi sadece el hareketleri seviyesindeydi. Muayenesinde gözün içinde kanama, gözün merkezi görmesinin hemen arkasında retinada bir hematomu vardı. Bunun yanında çok kalın bir arka zar oluşmuştu. Hastamıza müdahale ettik ve gözün arkasındaki kanamaları temizledik. Kalın olan membranı soyduk. Komple lazerini yaptık. Gözün içine özel bir ilaç uygulayarak, ameliyatı sonlandırdık. Hastamızın ameliyat öncesi görme seviyesi el hareketleriydi. Şimdiyse durumu gayet iyi. Şeker hastalarımızın bu açıdan çok dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü kontrolsüz diyabet körlüğe kadar yol açabiliyor” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 819
Bu Ay : 5185
Toplam : 5185

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom