Malatya Daru’r Rifa İdi

Malatya Kent Konseyi Tarih Kültür Sanat Çalışma Grubu tarafından organize edilen ve Malatya’nın tarihini dönemsel olarak anlatan “Malatya Tarih Okulu” projesi kapsamında “Selçuklular Döneminde Malatya” konusu ele alındı.

Malatya Daru’r Rifa İdi Malatya Kültür-Sanat

Kent Konseyi Fethi Gemuhluoğlu Toplantı Salonunda düzenlenen programa konuşmacı olarak Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Tülay Metin, Tarih Kültür Sanat Çalışma Grubu Temsilcisi Orhan Toğrulca ve tarih okulu öğrencileri katıldı.

Tarih Kültür Sanat Çalışma Grubu temsilcisi Orhan Toğrulca projenin etkili ve verimli bir şekilde ilerlediğini belirterek, desteklerinden dolayı Kent Konseyi Genel Sekreteri Av. Ali Yıldırım’a teşekkür etti.

Yrd. Doç. Dr. Tülay Metin, Malatya’nın stratejik olarak önemli bir mevkide olduğunu,  tarihsel süreçte önemli olaylara tanık olduğunu bundan dolayı Anadolu medeniyetlerinin kilit konumda bulunan Malatya’yı elde tutmak için o dönemdeki ülkelerin sürekli mücadele ettiklerini söyledi.

Malatya’nın Bizanslılar döneminde önemli şehirlerarasında 12. sırada yer aldığını belirten Metin, Türklerin ilk defa siyasi güç olarak 1058 yılında Malatya’ya akın ettiklerini ifade etti.

Şehzadelerin Yetiştirildiği Şehir: Malatya

Selçuklular döneminde üç önemli merkezden bir tanesinin de Malatya olduğunu vurgulayan Metin, Selçuklular döneminde Malatya’nın doğu ile batı arasında bir sınır şehri görevi üstlenmiş olduğunu bu dönemde Malatya’nın asalet ve üstünlük kapısı ( (Daru’r Rifa) olarak adlandırıldığını belirtti.

Selçuklular döneminde camisi, medresesi,  çarşı ve pazarıyla bölgenin en önemli şehirlerinden olan Malatya’nın tam bir Türk İslam şehri haline geldiğini ve Malatya da Selçuklu mimari yapısının çok net bir şekilde görüldüğünü söyleyen Metin, “Malatya, Selçukluların önemli şehirlerinden olduğunda şehzadelerin çokça yetiştirildiği bir yerdir” dedi.

Battalgazi bölgesinde bulunan tarihi yerler hakkında da bilgi veren Metin, bu bölgede bulunan Şahabe-i Kübra Medrese’sinin Selçuklular döneminde yapılmış olmasına rağmen, orada bulunan tabelada Memluklar dönemi eseri olarak belirtildiğine işaret ederek, Selçuklular dönemi kayıtları arasında bulunan bu yerin Memluklar tarafından restore edildiğini söyledi..

Programın sonunda katılımcılar Yrd. Doç. Dr. Tülay Metin’e konu ile ilgili çeşitli sorular yöneltirken, katkılarından dolayı Araştırmacı Yazar Mehmet Ali Cengiz tarafından Metin’e plaket takdim edildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 468
Bu Ay : 3112
Toplam : 3112

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom