Şahin, Battalgazi'yi Ziyaret Etti

AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Battalgazi ilçesini ziyaret etti.

Şahin, Battalgazi'yi Ziyaret Etti Malatya İlçe

Milletvekili Mustafa Şahin, AK Parti Battalgazi İlçe Başkanı Osman Güder, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, il ve ilçe yönetim kurulu üyeleri ve partililerle birlikte Battalgazi ilçesi ve köylerinde incelemelerde bulundu. Battalgazi ilçesine bağlı Kuluşağı, Şişman ve Yarımcahan köylerine giden Şahin, köylülerle sohbet edip sorunlarını dinledi. Milletvekili Şahin, Kuluşağı köyünde yaptığı konuşmada, Beylerderesi'ne baraj yapılması konusunda ısrarcı olduğunu ifade ederek, Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu ve ilgili genel müdürlerle tekrar görüşmeler yaptığını ve baraj konusunun yeniden değerlendirileceğini ifade etti.

Milletvekili Mustafa Şahin, Beylerderesi'ne baraj yapılabilirse 75.000 dönüm arazinin sulanabileceğini ifade ederek şunları söyledi: “Şahnahan regülâtörünün olduğu yerdeki rakım 850 metre, şu an Yarımcahan tarafında Hert tepesinde de ölçüm yaptırdık. Oranın rakımı 800 metre, 50 metre kadar yükseklik farkı var. Bizim tahminlerimize göre kot kurtarıyor. Tabi teknik bir konu. Bu bölgede baraj yapılabilirse 75 bin dönüm sulanabilir arazi var. Bunun 15 binini vatandaşımız kendi imkanlarıyla suluyor. Ancak, enerji maliyeti yüksek olduğu için cazibesiyle gelecek bir suya ihtiyacımız var. Bu bölgede yapılabilecek en mükemmel yer Beylerderesinin olduğu yerdir."

Beylerderesi'ne böyle bir göletin yapılabilmesi durumunda Yarımcahan'dan Şişman'a kadar olan bölgedeki arazilerin hepsini sulama imkanı olacağını anlatan Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü: "Beylerderesine gölet yapılabilirse Ekim ayından itibaren Haziran'ın başına kadarlık 6 7 aylık dönemde saniyede belki 3-4 litre su boşa gidiyor. Havza mükemmel, arazi fazlasıyla var. Onun için Beylerderesine baraj yapabilirsek bu dönemde bu bölge için yapılabilecek en hayırlı işlerden bir tanesi bu olur. Çitçilerimizin enerji maliyetinden kurtulması için cazibeli sudan alacağız veya şu anda deneme amaçlı Hacı Yusuflar bölgesinde yapacağımız güneş panellerinin sistemini eğer randımanlı olursa bundan sonra baraj olmazsa bile güneş enerji panelleriyle bu ihtiyacı gidereceğiz."

Milletvekili Mustafa Şahin, beraberindeki heyetle yapımı tamamlanan Battalgazi Kapalı Spor Salonunda ve restore edilen tarihi evlerde incelemelerde bulunup ilçeden ayrıldı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 779
Bu Ay : 5669
Toplam : 5669

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom