20 Komitenin Sonuçları Tamamlandı

TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Malatya ziyaretinde sundukları dosya kapsamı hakkında bilgi verdi.

20 Komitenin Sonuçları Tamamlandı Malatya Ekonomi

 Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (TSO) Eylül ayı Meclis toplantısı gerçekleştirildi. 

TSO Meclis Salonu’nda TSO Meclis Başkanı Sami Payza başkanlığında yapılan toplantıda TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Malatya ziyaretinde sundukları dosya kapsamı hakkında bilgi verdi. Erkoç, dosyanın ana başlıklarını şu şekilde belirtti:

Kuzey Çevreyolunun acilen programa alınması, hızlı tren projesine Malatya’nın da dahil edilmesi, yeni bir devlet üniversitesinin açılması, kayısının stratejik ürün kapsamına alınması, yapımı biten barajların sulama kanallarının yapılması, Mania planını yeniden düzenlenmesi, Mevcut hastanenin eğitim ve araştırma hastanesine dönüştürülmesi, Gümrük Müdürlüğüne bina yapılması ve şoför okulu alanının Malatya’ya kazandırılması.”

Erkoç, “Yeni seçimle birlikte komite çalışmalarına başlamış olduk. Şuana kadar 20 komitenin toplantısı gerçekleşti. 20 komitede çıkan sonuçların bir kısmını ilgili yerlere aktardık. Netice de 30 komitede çıkacak sonuçları ilgili kurum ve kuruluşlara acil bir şekilde göndererek, onunda takipçisi olacağız” dedi.

Yeni TSO binası hakkında da bilgi veren Erkoç, “Şuanda temizlik işyeri ve teşrif işi kaldı, onu da en kısa zamanda tamamlayıp, önümüzdeki Meclis toplantısını belki orada yapabiliriz diye düşünüyoruz. Bölgenin en büyük TSO binasını Malatya’ya kazandırmış olduk” dedi.

Bazı Meclis Üyelerinin Kredi Garanti Fonu ile ilgili soru önergesini cevaplandıran Erkoç, “Kredi Garanti Fonu TOBB’nin ve bankaların ortak olduğu bir kuruluş. Kredi Garanti Fonu’nun Malatya’ya getirilmesi hususunda TOBB Başkanı Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu’ndan ricada bulunmuştuk ve yer tahsisi yaparak, bu kuruluş Nisan 2011’de faaliyete geçti. Kendisine has bir yönetim şekli var ve TOBB’nin de buraya ortaklığı var. Kredi ve finansmana ulaşımda sıkıntı çeken üyelerimizin, şartları yerine getirdiği zaman, başvurdukları bir kurum. 2 tane personelleri görev yapıyor. TSO binasının 2. katında görev yapmaya devam ediyor. Malatya’da yaklaşık 10 milyon TL kredi kullandırıldı. Burası kefalet ve teminat noktasında olan şirketlere bu kurum kefil oluyor. Orada kimse yandaşına, etrafına, kimse dostuna kredi verme konusunda bir çaba ve gayret içerisinde olmamıştır. Kimlerin kredi aldığına da açıp bakmadım. Bir iki arkadaşımız bize sıkıntısını söylemiştir, onlar içinde devreye girip söylemiştiniz. Kredi Garanti Fonu’nun Malatya TSO ile bir ilgisi yoktur, sadece TSO olarak yer tahsisi yaptık” şeklinde konuştu.
Yeni TSO binası için bir baka şubesinden kullanılan kredinin daha yüksek oranda faiz oranına rağmen alındığı ve diğer bankalardan teklif alınmadığı ile ilgili iddiayı kapsayan bazı TSO Meclis Üyelerinin soru önergesini de cevaplandıran Erkoç şunları söyledi:

“Ziraat Bankasının kredisi ile ilgili olarak, burada geçmiş dönemde yönetimde bulunan arkadaşlarımızda çok iyi bilirler, odanın kredi kullanım noktasında, biz oda inşaatına başlarken, yanlış hatırlamıyorsam 1 milyon 800 bin TL paramız vardı, neticede bugün 7 milyon TL’ye yakın bir harcama yapılmış, 7 milyon TL yapılan harcama içerisinde de biz meclisten almış olduğumuz yetki doğrultusunda borçlanma ve kredi kullanma yetkisini kullanarak, değişik bankalardan teklif aldık. Aldığımız teklifler sonrasında devlet bankasını tercih ederek, aldığımız tekliflerinde aşağısında krediyi aldık. Bir yıl ödememiz 36 ay vadeli bir kredi aldık. Kredinin de geri ödemesi başlamadı. Bu konuda da anlımız açık, yüreğimiz açık, hiçbir şekilde bir bankadan çıkar elde etmek için kredi talebinde bulunmadık. Ben şuna inanıyorumki, bütün meclis üyelerimiz olduğu gibi bende dahil burada odanın kuruşun dahi hesabı yapılır, odanın kuruşunun bile menfaati gözetilir. Burada hiç kimsenin bir şüphesi ve endişesi olmasın. Bizim burada meclis olarak, yönetim olarak yaptığımız hizmet fahri hizmet. Kimse, kimseye burada birilerine peşkeş çekecek konumda da değil, odanın menfaati gözetilerek bu kredi kullanılmıştır. O günkü dönem faizleri içerisinde arkadaşlar çok merak ediyorlarsa, bir araştırılar, tekliflerde bizde, bakarlar. Hakikaten o teklifler doğrultusunda nasıl bir değerlendirme yapılmış ve oda menfaati nasıl gözetilmişse öyle kredi alınmıştır.”

Erkoç, “Ben bir şeyi hatırlatmakta yarar görüyorum; eleştiriye açığız, sonuna kadar eleştiriye varız. Ama lüzumsuz şeylerle bu meclisin vaktini kimsenin de almaya hakkı yoktur. Başta ben olmak üzere herkes bu konuda üzerine düşen görevi yerine getirmek ve meclisi daha verimli çalışma noktasına götürmek için bir gayret ve çaba içerisinde olması gerekir” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 366
Bu Ay : 366
Toplam : 366

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom