KESK'ten Uygun Kreş İsteği

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Malatya Şubeler Platformu, çocukların yaşadığı her yerde, her çocuğa uygun kreş istediklerini açıkladı.

KESK'ten Uygun Kreş İsteği Malatya Haber

KESK Malatya Şubeler Platformu adına açıklama yapan Eğitim-Sen Malatya Şubesi Kadın Sekreteri Songül Tunçdemir, “Yaşamın her alanında eşitlik, çocuk bakımında ortak sorumluluk diyor ve çocukların yaşadığı her yerde, her çocuğa uygun kreş istiyoruz” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın kreş ve ebeveyn haklarını düzenleyen bir paket üzerinde çalıştığını ifade eden Tunçdemir, “Aylardır basında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın farklı bakanlıklarla birlikte kreş ve ebeveyn haklarını düzenleyen bir paket üzerinde çalıştıkları haberleri gündeme gelmektedir. Söz konusu paketle ilgili haberler ‘çalışan anneye kreş yardımı’, ‘devlet çalışan kadına 300 TL kreş yardımı verecek’, ‘çocuk sayısına göre kademeli emeklilik’, ‘doğum yapan memura yarı zamanlı çalışma’ gibi başlıklarla basında yer buluyor. Yıllardır KESK olarak kreş ve ebeveyn haklarına ilişkin taleplerimizle yürüttüğümüz mücadelenin iktidar tarafından gündeme alınıyor olmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendirmek isterdik. Ancak yine basına yansıyan haberlere baktığımızda bu hazırlıkların asıl amacının emekçilerin taleplerini karşılamak olmadığı gün gibi ortadadır” görüşünü savundu.

Çocukların yaşadığı her yerde, her çocuğa uygun kreş istediklerini dile getiren Tunçdemir, “Çocuk bakım ve eğitim hizmetleri tüm ebeveyn ve çocuklar için bir haktır ve hükümet bu hakkın sağlanması için gereğini yapmalıdır. Mahalle kreşleri, işyeri kreşleri, Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kreşleri gibi birçok kreş modeli var olmalı, çocuklarını nasıl bir kreşe göndereceklerinin tercihi ebeveyne bırakılmalıdır. Kreşler, kolay ulaşılabilir, ücretsiz, anadilinde, nitelikli ve özellikle vardiyalı çalışanların çocukları için 24 saat açık olmalıdır. Bakım hizmeti veren kurumlarda hem kadın, hem erkek çalıştırılmalıdır. Çalışanlar, çocuk gelişimi ve toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi almış olmalı ve her türlü ayrımcılık pratiğinden ve söylemlerinden uzak durmalıdırlar. Eğer ebeveyn dışarıda çalışıyorsa, çalışma düzenine uygun olarak ve çalışma biçimi gözetilmeden işyerinde çalışan herkes için emzirme odası ve bakım hizmeti olanağı sağlanmalıdır” diye konuştu.

Tunçdemir, basın açıklamasının ardından, kreşlerle ilgili önerilerinin yer aldığı metni, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yolladı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 627
Bu Ay : 8686
Toplam : 8686

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom