Hareket Sırasında Göğüs Ağrısı Önemsenmeli

Malatya İnönü Üniversitesi (İ.Ü) Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Cengiz Yakıncı, hareket sırasında gelen göğüs ağrısının önemsenip, dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Hareket Sırasında Göğüs Ağrısı Önemsenmeli Malatya Yaşam-Sağlık

Malatya İnönü Üniversitesi (İ.Ü) Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Cengiz Yakıncı, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Bazen durmak gerekir, yola devam etmek her zaman zirveye ulaştıramayabilir. Yürüdüğü sırada göğsüne bir ağrı saplanıyor aniden, önemsemiyor, yürümeye devam ediyor, ciddi bir şey olmadığını düşünüyor, yürüyerek hastanenin acil servisine kadar varıyor. Acil servise girer girmez oracıkta kalbi duruyor. Acil ekibi hızla canlandırma yapıyor meslektaşıma. Yorgun kalp tekrar çalışmaya başlıyor. Herkes mutlu oluyor sağlığına kavuşacak diye, kaldığı yerden öylece devam edecek diye mutlu oluyor herkes. Doktor on gün kadar yatırılıp taburcu ediliyor ama beklenenin aksine hafızasını acil servise bırakarak, geldiği gibi dönemiyor evine, hatıralarını kaybediyor. Eskiye ait hiç bir şeyi hatırlayamıyor, hayata yeni başlamış bir çocuk gibi yarım kalıyor.

Başka bir olay. Arkadaşlarıyla doğa yürüyüşüne çıkmış defalarca yaptığı gibi. Yürüyüş sırasında göğüs ağrısı başlamış, arkadaşları ağrısı olduğu için geziyi sonlandırıp geri dönmeyi teklif etmiş. Şahıs ağrının reflüye bağlı olduğunu düşünmüş, belki de güzelim yürüyüşü berbat ederim endişesi ile söylemiş bilinmez, önemli ağrı olmadığını savunmuş ısrarla, ağrıya inat daha hızlı, daha hızlı yürümeye devam etmiş. Kimsenin aklına bir kalp krizi geçirebileceği düşüncesi gelmemiş bile. Daha önce böyle bir şikâyeti olmamış çünkü. Göğüs ağrısı şiddetli olarak iki kez daha tekrarlamış ve ikinci sarsıntının sonunda kalp durmuş ve oracıkta yere düşmüş bu yaşam dolu genç insan. Arkadaşları şaşkınlık ve panik içinde uzunca bir süre canlandırma yapmaya çalışmış, kalp tekrar sesini duyurmuş ama cankurtaranla hastaneye götürülürken bir daha çalışmamak üzere susmuş. Şimdi bu güzel insan aramızda değil, arkasında olayın şokunu hala atlatamamış bir sürü insan bırakarak ayrıldı aramızdan” ifadelerini kullandı.

"İki dramın ortak bir yanı var. O da her iki insanın bu ağrıyı hareket sırasında hissetmiş olmaları ve gelen bu göğüs ağrısını önemsemeyip hareket etmeye devam etmeleri. Yaşanan her iki olay için kader, yazgı ya da alın yazısı diyebilirsiniz, hangi tabiri kullanırsanız kullanın ama ben işi tıbbi boyutu ile değerlendirmek ve benzer durumla karşılaşabilecek insanları uyarmak zorundayım. Tıpta tedavinin temel kuralı vücuda destek vermektir. Hareket halinde gelen göğüs ağrısında en önemli destek ise hastanın hareket etmeden durması ve 112 Acil Servisinin bir an önce çağrılmasıdır.

Diğer bir deyişle tekleyen kalbi hareketsiz kalarak istirahata almak, yani kalbe destek vermek gereklidir. Halbuki her iki olayda da harekete devam edilerek kalp daha fazla zorlanmıştır. Pek tabii 'Siz ne yaparsanız yapın alında ne yazılıysa o olacaktır' diyeceksiniz bazılarınız. Elbette kimsenin kadere bir itirazı yok. Yazılan yaşanacaktır muhakkak ama biz doğru olanı yapmakla mükellefiz, ondan sonrası takdiri ilahi” diyen Prof.Dr. Cengiz Yakıncı, “Belki de yürümeyip durmuş olsalardı, kaldıkları yerden yardım istemiş olsalardı bu iki değerli insandan biri hatıralarını, bir diğeri de hayatını kaybetmemiş olacaktı. Bazen durmak gerekir, öylece, sessiz ve sakin” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 277
Bu Ay : 277
Toplam : 277

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom