Ankara'da Hakkımızı Arayacağız

Kamu şirket çalışanlarının Ankara’da düzenlenecek toplu basın açıklaması ile sorunlarını dile getirecekleri bildirildi.

Ankara'da Hakkımızı Arayacağız Malatya Haber

Konuya ilişkin açıklama yapan Kamu Şirket Çalışanları Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Yavuz Atalan, Ankara’da haklarını aramak için hazırlık yaptıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Derdimizi kime anlatsak kimden yardım istesek insan tüccarlarını emeğimizi sömürenleri kime şikayet etsek sonuç aynı. Taşeron işçi damgası yemiş olmamız sorunlarımıza duyarsız kalmalarına yeterli oluyor.
Örneğin özelleştirmeler. Özelleşen kurumda memura tayin hakkı kadrolu işçiye sözleşme veya 4/C verilirken taşeron işçi sahipsizlikten personel tasarrufu adı altında işten çıkartılan grup oluyor. Ne tayin ne sözleşme nede 4/C hakkı verilmiyor.

2010 yılından itibaren Türkiye genelinde kurularak bugün federasyonlaşan taşeron işçi dernekleri yerel ve ulusalda gerek kamuoyunu gerek bürokratları gerekse TBMM’de grubu olan veya olmayan siyasileri, sendikaları taşeron işçilik konusunda defalarca uyarmıştır.

Her defasında taşeron işçilik uygulamasının İş Kanununa ve Anayasaya uygun olmadığını mahkemelerin işçi lehine kararlar verdiğini bu uygulamaya derhal yasal düzenlemelerle son verilerek taşeron İşçilerinde kamunun asıl çalışanı olması gerektiğini söylememize rağmen iktidar partisinin veya muhalefetin sadece birkaç söyleminden öteye geçmediğini gördük.

Milli Gelirin 10 bin doları aşmasıyla övünenler, ihracat ve ithalatla övünenler, enerjide sağlıkta karayollarında ulaşımda haberleşmede ve diğer tüm kurumlarda ki başarılarıyla övünenler hiç düşünmediler mi? Bu başarının en önemli pay sahibi çalıştırılan işçiler olduğunu. Her kurumda kadroludan çok Taşeron işçi var. Biz iş gücünden faydalanarak başarılar elde ettiğimiz işçilerimizin haklarını verelim hiç mi demezler?

Dernekler ve federasyonlar olarak bu çözümsüzlüğe tekrar tepkimizi koymak ve çıkartılacak yasadan beklentilerimizi anlatmak üzere 81 ilden tüm taşeron işçilerimizle beraber 28 Eylül Cumartesi saat 14.00’da Ankara/Sıhhiye Abdi İpekçi Parkı’nda basın açıklaması yapacağız.
Malatya’da çalışan tüm taşeron işçilerimizi Ankara’da gerçekleştirilecek bu basın açıklamasına bekliyoruz. Ankara’ya gitmek için derneğimiz tarafından otobüsler hazırlanmıştır. Ankara’ya gelmek isteyen tüm işçilerimizin derneğimizle irtibata geçmeleri gerekmektedir.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 914
Bu Ay : 2496
Toplam : 2496

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom