Arapgir Deprem İstasyonu Törenle Açıldı

Malatya’nın Arapgir ilçesinde deprem istasyonu yapılan açılışla hizmete girdi.

Arapgir Deprem İstasyonu Törenle Açıldı Malatya İlçe

Boğaziçi Üniversitesi, Kandilli Rasathanesi yetkilileri tarafından önceden yapılan incelemeler sonucu Eğnir Köyü’ne yapılması planlanan deprem istasyonu inşaatı tamamlandı. Arapgir Kaymakamı Ercan Turan, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Nurcan Meral Özel ile bazı daire amirleri ve vatandaşların katılımıyla gerçekleşen açılışla faaliyete giren deprem istasyonu hakkında bilgi veren Ulusal Deprem İzleme Komitesi Müdürü Dr. Doğan Kalafat, bu istasyonun amacının bölgedeki deprem aktivitelerinin izlenmesi ve bu verilerin kullanılarak bölgeyle alakalı simolojik çalışmaların yapılması olduğunu ifade etti.

Yapılan istasyon ile Malatya fayı ile Ovacık faylarının kesişim noktası olan bölgede ölçümlerin yapılıp, bölgedeki hareketlerin izlenmesinin sağlanacağı bildiren Kalafat, bölgede kesişen faylar üzerinde çalışma imkanının elde edilebileceğini vurguladı.

Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, Arapgir'de deprem istasyonu kurulmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Deprem ile ilgili önemli bir binanın ilçemize kurulması bizler için mutluluk verici bir durum. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ile olan irtibatımızı bu vesile ile daha güçlü hale getirerek, ilçemize kurulan deprem istasyonu hususunda belediye olarak üzerimize düşeni gerektiği gibi yapmaktan onur duyacağımızı belirtmek isterim. Ben bu vesile ile ilçemize gelen gerekli incelemelerde bulunan ve bu istasyonun kurulmasını sağlayan heyetimize çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 870
Bu Ay : 4668
Toplam : 4668

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom