Birinci Etap Atık Tesisi Tamamlandı

Belediye Başkanı Ahmet Çakır basın mensupları ile birlikte, Kapıkaya mevki Yangın Tepesi ile Benev Tepesi arasında bulunan Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi’nde incelemelerde bulundu.

Birinci Etap Atık Tesisi Tamamlandı Malatya Yaşam-Sağlık

Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi 1. Etap Projesi tamamlandı. Malatya’ya 40 yıl hizmet edecek

Yüklenici firma yetkilisinden çalışmalar hakkında bilgiler alan Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi’nin Malatya’ya 40 yıl hizmet edeceğini söyledi.

Malatya’nın mevcut çöp sahasının, vahşi depolama sistemiyle düzenlediğini belirten Başkan Çakır, “Eski alan şehir merkezine yakın olması nedeniyle çevre kirliliğine sebep oluyordu. Etrafa yaymış olduğu metan gazı ve koku insanları rahatsız ediyordu. Yaşanan bu olumsuzları önlemek için de sözkonusu alanda ortaya çıkan metan gazından elektrik üretme noktasında tesis kurma çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor” dedi.

Yeni Katı atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisinin 528 dönümlük bir alan üzerine kurulduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Ahmet Çakır, “Yeni tesisimizi Malatya’nın 40 yılına hizmet edebilecek şekilde planladık. 1 senedir çalışmalarımız yoğun şekilde devam ediyordu. Artık çalışmalarda son noktadayız. Önümüzdeki birkaç gün içinde ise çöplerimizi bu sahaya getireceğiz. Tesisimizi diğer ilçe belediyeleri de kullanacak.

Proje kapsamında birçok iş makinesi ve araçlar aldık. Bunlardan 3 tanesi 40 ton kapasiteli çekici tır, 30 ton kapasiteli kamyon, 1 adet kompaktör, 1 adet buldozer, 1 adet paletli yükleyici, 1 adet su tankeri, 6 adet 55 metreküp kapasiteli transfer dorseleri aldık” dedi

Tesis 12 milyon liraya mal oldu

Tesiste 1 yıl içinde yapılan alanlarla ilgili bilgiler de veren Başkan Çakır, “Tesisimiz içinde ilk etapta 50 dönümlük birinci lot dediğimiz çöp döküm alanı ile kompost alanını oluşturduk. 3 adet 50 metrelik gözlem kuyuları yaptık. Sızıntı suyu arıtma tesisi, su deposu binası, idari bina, 60 tonluk kantar ve kontrol merkezi, makine bakım atölyesi, hidroforlar, yangın hidratları, geri devir üniteleri, dengeleme havuzu, pompa terfi merkez binası, aktif karbon üniteleri binası, yağmur suyu ayrı toplama drenaj sistemi, çöp sızıntı sularını tek merkezde toplayan borulama sistemi, foseptik binası, teker yıkama ünitesi, dalbudak öğütücü makine, tambur elek, kompost yığın karıştırıcı makinesi aldıklarını” söyledi.

Tesisin toplam 12 milyon liraya mal olduğunu ifade eden Başkan Çakır, bu maliyetin 2.5 milyon lirasının ilgili bakanlık tarafından karşılandığını belirterek, “Çevre dostu projemiz, aynı zamanda yeşil atıkları ayrı toplayarak toprağa geri dönüşümünü sağlıyor. Ayrıca, aldığımız makinelerin bir kısmı da toplanan atıkları gübre haline getirerek geri dönüşümü sağlayacaktır” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 72
Bu Ay : 5266
Toplam : 5266

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom