İbrahim Gezer Tekrar Şeçildi

Fırat Kalkınma Ajansı’nın (FKA), 2013 yılı birinci olağan Kalkınma Kurulu Toplantısı ve seçimi yapılarak, başkanlığa tekrar Prof. Dr. İbrahim Gezer seçildi.

İbrahim Gezer Tekrar Şeçildi Malatya Haber

FKA Genel Sekreterliği Salonu’nda yapılan kurul ve toplantı ve seçimine; Bingöl, Elazığ, Malatya ve Tunceli illerinden 5449 sayılı Kalkınma Ajanslarının Kuruluşu, Koordinasyonu ve Görevleri Hakkındaki Kanun uyarınca belirlenmiş olan Kalkınma Kurulu üyeleri katıldı.

FKA Kalkınma Kurulu Başkanlığı için yapılan seçime mevcut Kalkınma Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Gezer ile Elazığlı olan Tarım Kredi Kooperatifleri Malatya Bölge Müdürü Abbas Altınışık aday oldu. Gezer 37 oy olarak tekrar başkan seçildi. Diğer aday Altınışık ise 32 oy aldı.

Kalkınma Kurulu Toplantısı’nda konuşan FKA Kalkınma Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Gezer, önce kalkınma ajanslarının kurulma amaçlarını anlattı. Gezer, “Dünyada, yerinden yönetimlerin aleni merkeziyetçi yaklaşımların güç kazandığı bir dönemi yaşıyoruz. Dünya buna doğru eğiliyor. Yeni ilimler buna yöneliktir. Dolayısıyla böyle bir dönemde yerel aktörlerin daha çok inisiyatif alması, daha çok öne çıkması kaçınılmaz bir durumu olarak ortaya çıkıyor” dedi.
İbrahim Gezer, görev aldığı 2 yıl içerisinde ekip çalışması ve dayanışma ile bölgesel gelişime katkıda bulanmaya azami çaba gösterdiklerini ifade etti.

Kalkınma Bakanlığı Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürü Nahit Bingöl de konuşmasında, gayri safi yurt içi hasılanın 1,3 trilyon dolara, kişi başı milli gelirin 16 bin dolara, ihracatın 277 milyar dolara çıkarılması, işsizliğin ise yüzde 7’lerin öngörüldüğünü vurguladı.

Türkiye’de faaliyet gösteren 26 ajansın 1,6 milyar TL’lik kaynak oluşturduğunu, eş finansal değerlerle bu rakamın 3 milyar TL’ye yükseldiğine dikkat çeken Bingöl, “Bugüne kadar 8 bin 500 proje desteklendi” diye konuştu.
FKA Genel Sekreter Vekili Mesut Öztop ise bugüne kadar 47 milyon TL destek verdiklerini, eş finansal desteklerle bu rakamın 91 milyon TL’nin üzerinde bir proje hacminden söz edip, 306 projeyi desteklediklerini dile getirdi.
Projelere verdikleri desteklerle 551 kişiye istihdam imkanı meydana getirdiklerini söyleyen Öztop, 122 yeni ürün oluşturulmasını sağladıklarını kaydetti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 98
Bu Ay : 4464
Toplam : 4464

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom