Vali Şahin Aslantepe Höyüğünde İnceleme Yaptı

Dünyanın en eski yerleşim birimi olarak bilinen Malatya Aslantepe Höyüğü’nün, dünya kültür mirası UNESCO listesine alınması için başvuru yapılması konusunda hazırlık başlatıldı.

Vali Şahin Aslantepe Höyüğünde İnceleme Yaptı Malatya Kültür-Sanat

Vali Vasip Şahin, beraberinde İl Kültür ve Turizm Müdürü Derviş Özbay, müze müdürü Tevhit Kekeç, Kültür ve Turizm Bakanlığı Temsilcisi Hüseyin Şahin ile birlikte, bu yılki kazı çalışmalarının başlatıldığı Aslantepe Höyüğü’nde inceleme yaptı.

İtalyan Arkeolog Prof. Dr. Marcella Frangipane Vali Şahin’e, bu yılki kazı çalışmaları hakkında bilgi aktardı.

rangipane, “Bilinenin aksine ilk medeniyet Mezopotamya’da değil, Anadolu’da kurulmuştur” diyerek Vali Şahin’e bilgi verdi. Eserlerin ilk medeniyetin Anadolu topraklarında kurulduğunu kanıtladığını söyleyen Frangipane, Aslantepe’de bulunan kılıçlar ve sarayın, dünyada bulunanların en eskisi olduğunu vurguladı. Anadolu’da ilk devletin doğuşunun Aslantepe’de görüldüğünü hatırlatan Frangipane, Aslantepe’nin dünya kültür mirası UNESCO listesine alınması gerektiğini ve dünya kültür mirası UNESCO listesine alınması için rapor hazırlayacaklarını ifade ederek, “Türkiye aday olarak müracaat edecektir” dedi.

Vali Vasip Şahin ise, “Aslantepe’nin dünya kültür mirası UNESCO listesine alınması noktasında talep var. Demek ki bu seviyeye gelinmiş. Raporlarını hazırlayacaklar, biz de bakanlığımıza teklif edip, dünya kültür mirası UNESCO listesine alınması için ne gerekiyorsa onu sağlamaya çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Bir basın mensubunun Aslantepe Höyüğü’nün etrafında yapılaşma olmaması için gereken önlemin alınıp alınmadığıyla ilgili sorusuna karşılık Vali Şahin, “Birinci, ikinci ve üçüncü koruma bandının ne şekilde olacağı kendi standartları içerisinde bellidir. Şunu da yapamayız herhalde. Bir şeyi koruyacağız diye ilgisi olmayan yerlerde yapılaşma yasağı ya da şehirleşme yasağı koyarsak bu da insanları mağdur etmiş olabiliriz” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 782
Bu Ay : 5672
Toplam : 5672

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom