Bu Sene İş Az

Fındık toplama sezonunun başlamasıyla birlikte Diyarbakır, Adıyaman, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Hatay illerinden fındık diyarına geldiler.

Bu Sene İş Az Türkiye-Dünya

Fındık toplama sezonunun başlamasıyla birlikte birçok mevsimlik işçi Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Hatay ve daha pek çok ilden fındık toplamak için Sakarya, Düzce, Ordu ve Giresun'a geldi. Fındık toplama sezonunun başlamasıyla Akçakoca'da tarlalar işçilerle doldu. 

Düzce Valiliği tarafından fındık toplama fiyatları belirlendi. Günlük 35 lira kazanmak için gurbete çalışmaya gelen işçilerin çoğu, kurdukları çadır ve baraka tipi yapılarda kalıyor. Sabahın ilk ışıklarıyla bahçelere girerek fındık toplayan işçiler, kavurucu sıcaklara rağmen ekmek paraları için ter döküyor. İşçiler, bahçede fındık toplarken çadırda kalan kadınlar yemek hazırlayıp çamaşırları yıkıyor. Diyarbakır Ergani'den, yakınlarıyla birlikte fındık toplamak için Akçakoca'ya gelen Mehmet Tunç fındığın bu yıl az olduğunu söyledi.

Fındığın az olması nedeniyle az sayıda işçinin çalışmaya geldiğini kaydeden Tunç, "Fındık, bu sene geçen senelere göre az. Yılda bir kez geliyoruz. Sabah 7'den akşam 7'ye kadar çalışıyoruz. Zor oluyor. Şartlara göre iyi. Mecburuz çalışmaya. Kazancımızla bir yıllık geçimimizi sağlıyoruz. 29 senedir Akçakoca'ya fındık toplamaya geliyorum, bu yıl 22 kişi geldik ve çadırda kalıyoruz" dedi.

Fındık üreticisi İhsan Türkan ise fındığın bu sene yüzde 70 oranında yok olduğunu belirterek şöyle konuştu: ''Şu anki fındık fiyatından memnun değiliz. Fındığın bugünkü maliyeti 5 lira 30 kuruş olarak hesapladık. Fındık şu an 5.5 lira 20 kuruş için çalışıyoruz. Benim kendi yaptığım hesabım bu. İşçilerden çadırda kalanlar var evlerde kalanlar var." 

Fındık işçisi 18 yaşındaki Bahar Tunç da, 13 yaşından beri fındık toplamaya geldiklerini belirterek şunları söyledi: "Okulu bıraktım okumuyorum. Diyarbakır'dan her sene fındık toplamaya geliyoruz. Fındık toplama işimiz bitince memlekete döneceğiz. Para kazanıyoruz bir şikayetimiz yok."

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 192
Bu Ay : 3990
Toplam : 3990

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom