Ceviz ve Badem Üretimi Arttırılacak

Malatya’nın Hekimhan İlçesinde yetiştirilen Hekimhan cevizinin tescilleneceği bildirildi.

Ceviz ve Badem Üretimi Arttırılacak Malatya Ekonomi

Malatya Orman İşletme Müdürü Ramazan Karaca, konuyla ilgili verdiği bilgide, “1000 yıllık tarihe sahip olan ve Türkiye’de doygunluk oranı en yükseklerden biri olan (yüzde 70 üstü) Hekimhan cevizinin Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü, Malatya Orman İşletme Müdürlüğü ve İnönü Üniversitesi'nin ortak çalışmaları sonucun da tescili işlemlerine başlanılmıştır.

Bölgemizde bu konuda ilk kez bir çalışma başlatılmış olup özel bir teknik ile masa başı aşısı diye tabir edilen yöntemle 25 derece ısı altında orijini Hekimhan olan 7 Anaç ağaçtan 600 kalem aşısı alınarak ceviz fidanı aşılanmaya başlanmıştır. Bu yöntemle 10 bin ceviz fidanının aşılanması hedeflenmektedir” dedi.

Badem üretiminin yaygınlaştırılması için çalışma yapıldığını bildiren Karaca, şöyle konuştu: “Malatya Ağaçlandırma Şefliğince Çolaklı köyü ile Doğanşehir İlçesi Hudut köyünde 127 bin adet, Hekimhan Ağaçlandırma Şefliğince Ciritbelen köyünde 120 bin adet meyve verimini artırmaya yönelik olarak badem fidanında şekil budaması yapıldı.2012 yılında toplam 247 bin badem budaması yapılmıştır.” 

Bu arada, ORKÖY destekleri hakkında bilgi veren Karaca, sözlerini şöyle sürdürdü: “2012 yılında orman köylülerimize başta süt koyunculuğu, süt sığırcılığı ve güneş enerjisi olmak üzere toplam 1 milyon 355 bin TL ORKÖY desteği sağlanmıştır. Yapılan silvikültür, ağaçlandırma ve üretim faaliyetleri ile 13 Orman Köylerini Kalkındırma Kooperatifine, 15 bin 345 orman köylüsüne istihdam sağlanmıştır.7 milyon 500 bin TL ödeme yapılmıştır.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 535
Bu Ay : 3979
Toplam : 3979

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom